Studentská iniciativa Zrušmezákon.cz spustila anketu o nejnesmyslnější právní normu. Hlasování podpořilo několik členů parlamentu. Zákon nebo paragraf, který získá nejvíc hlasů, pak chtějí navrhnout ke zrušení.

"Akce má upozornit na přebujelou byrokracii," prohlásil mluvčí projektu Randy Novák.

Na webu iniciativy mohou lidé až do konce listopadu navrhovat, který předpis podle nich nejvíc komplikuje život občanům nebo podnikům. Součástí nominace musí být odůvodnění, proč by měl být zrušen.

Skupina expertů složená z právníků a ekonomů potom nominace odborně posoudí, aby se nestalo, že by byl na zrušení navržen zákon, který by třeba zasahoval do základních lidských práv nebo byl v rozporu s českými či evropskými právními směrnicemi.

Z došlých návrhů pak odborníci vyberou pět "favoritů", ze kterých bude moci v lednu veřejnost vybrat nejnesmyslnější zákon.

"Povinností, které vyplývají z českých právních předpisů, je obrovské množství. Už to je myslím dobrý důvod pro jejich redukci. A co hůř - některé z těchto povinností nedávají vůbec žádný smysl," uvítal studentskou iniciativu například poslanec TOP 09 Jan Farský.

Kromě něj projekt podpořil třeba senátor Pavel Eybert z ODS, z poslanců pak Lenka Andrýsová (LIDEM) a Jana Kaslová (TOP 09). Za opoziční poslance poskytli záštitu sociální demokraté Jeroným Tejc a Jan Hamáček.

"V rámci kontaktní kampaně se studenty budeme na podzim pořádat přednášky na středních školách, při kterých například vysvětlíme, jak se v Česku přijímají a ruší zákony," dodal Novák. Smyslem je podle něj pročistit českou legislativu a zjednodušit občanům život.

Související