Na stole v hospodě přistanou dva frťany. Bodří chlapíci se s gustem zadívají na oranžovou tekutinu. "Vy tady podáváte rum," vyhrknu překvapeně. "Kdepak, to je amareto," směje se hostinská Iveta. "Jen si pojď přičichnout, hezky to voní po mandlích," vyzývá mě jeden ze štamgastů.

Takhle to teď, v době částečné české prohibice, chodí v ostravské restauraci Rosvelda. Jde o jeden ze čtyřkových podniků oblíbený zejména u "šichťáků" - dělníků, kteří tvrdě pracují ve směnném provozu v protějších vítkovických strojírnách.

Rosvelda má otvírací dobu přizpůsobenou přesně směnám ve vítkovickém průmyslovém gigantu, který dává práci zhruba šesti tisícovkám lidí. Ráno otvírá už v půl šesté, aby dělníci v šest po noční šichtě mohli spláchnout dřinu pivečkem, případně nějakou tou štamprličkou.

"Chlapi zajdou na tři čtyři pivka, někteří se zdrží i do oběda," líčí Iveta. Zavírá hodinu před půlnocí. "Pak už tady nikdo není, všichni spěchají na autobus a tramvaj," vysvětluje.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.