Je to běžná situace: skupina vědců přijde do podniku s tím, že potřebují peníze ze státních grantů na výzkumný projekt. V podstatě jim nezáleží na tom, co budou zkoumat a jestli to pak půjde prakticky využít. Důležité je pro ně získat grant, placený především státem a částečně konkrétní firmou. A podle toho také často vypadá spolupráce či spíše nespolupráce badatelů z akademického prostředí a výrobních podniků.

"Stává se to poměrně často. Volají nám z různých výzkumných pracovišť, že jim například vypadl vědecký záměr a že mají tři lidi, které je potřeba něčím zaměstnat. Jestli výzkum k něčemu povede, je pro ně vedlejší. Řeknou jen: Pojďme najít něco společného, abychom mohli podat projekt," popisuje svou zkušenost Martin Bunček z biotechnologické firmy Generi Biotech.

"Naštěstí když do toho dávají firmy i část peněz ze svého, tak si hlídají, jestli výzkum bude mít nějaké uplatnění," dodává

A právě na spolupráci firem a státních výzkumných organizací se zaměřil aktuální průzkum státní Technologické agentury ČR. Její pracovníci se ptali 148 firem, jak se jim s vědci spolupracuje. Více než polovina podniků – celkem 53 procent – odpovědělo, že jim v nabídce výzkumníků chybí vhodné a pro ně použitelné know-how nebo použitelná technologie. A z velkých společností jich takto odpovědělo téměř 70 procent.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.