Je to běžná situace: skupina vědců přijde do podniku s tím, že potřebují peníze ze státních grantů na výzkumný projekt. V podstatě jim nezáleží na tom, co budou zkoumat a jestli to pak půjde prakticky využít. Důležité je pro ně získat grant, placený především státem a částečně konkrétní firmou. A podle toho také často vypadá spolupráce či spíše nespolupráce badatelů z akademického prostředí a výrobních podniků.

"Stává se to poměrně často. Volají nám z různých výzkumných pracovišť, že jim například vypadl vědecký záměr a že mají tři lidi, které je potřeba něčím zaměstnat. Jestli výzkum k něčemu povede, je pro ně vedlejší. Řeknou jen: Pojďme najít něco společného, abychom mohli podat projekt," popisuje svou zkušenost Martin Bunček z biotechnologické firmy Generi Biotech.

"Naštěstí když do toho dávají firmy i část peněz ze svého, tak si hlídají, jestli výzkum bude mít nějaké uplatnění," dodává

A právě na spolupráci firem a státních výzkumných organizací se zaměřil aktuální průzkum státní Technologické agentury ČR. Její pracovníci se ptali 148 firem, jak se jim s vědci spolupracuje. Více než polovina podniků – celkem 53 procent – odpovědělo, že jim v nabídce výzkumníků chybí vhodné a pro ně použitelné know-how nebo použitelná technologie. A z velkých společností jich takto odpovědělo téměř 70 procent.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.