Čističky vod by mohly v budoucnu posloužit k likvidaci nebezpečného metanolu. Stejně jako běžný padělaný alkohol bez metanolu se tímto způsobem pravděpodobně zlikviduje i ten pančovaný. Potvrdila to tisková mluvčí Prahy-venkov Štěpánka Zatloukalová. "U lahví zabavených v aféře metanol se nejdříve podá návrh na propadnutí věci a potom se zlikviduje standardním způsobem po domluvě s hygieniky," vysvětlila.

Podle odborníků žádné nebezpečí nehrozí. "Metanol se velice dobře rozkládá. Lití této látky do odpadu vůbec neškodí a je velmi pravděpodobné, že se biologicky rozloží, než kanalizací do čističky dorazí," informoval Vladimír Sýkora z  Ústavu technologie vody a prostředí Vysoké školy chemicko-technologické.

Metanol je dokonce méně toxický než etanol a běžně se v lihovinách vyskytuje. Mikroorganismům v zařízeních vyloženě prospívá. "Mikroorganismy, které se podílejí na čistícím procesu se metanolem živí. Je to pro ně zdroj energie jako mnoho dalších látek," uvedl Luděk Bláha, chemik z Přírodovědecké fakulty v Brně.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.