Celníci od ranních hodin vydávají nové lihovní pásky, kterými výrobci označí lahve s tvrdým alkoholem. Budou se tak moct připravit na částečné otevření trhu s alkoholem, který před dvěma týdny omezila vláda kvůli sérii úmrtí na metanol. Během středečního večera, nebo čtvrtka plánuje Nečasův kabinet prohibici zmírnit.

"Zájem o kolky je velký, celní správa obdržela žádosti o 28 milionů těchto pásek," uvedla pro IHNED.cz mluvčí celního ředitelství Martina Kaňková.

Cena jednoho kolku je 40 haléřů a platí ji ten, kdo si ji objednal - tedy likérky nebo obchody, v jejichž skladech alkohol zůstal.

Kolky s červeným kódem a nápisem NOVÝ ve stejné barvě budou výrobci lepit na lahve z výroby, zákazníci tak poznají, že se jedná o alkohol vyrobený po propuknutí metanolové aféry, tedy bezpečný.

 

Do obchodů a restaurací se tyto lahve budou moct dostat až potom, co ministr zdravotnictví Leoš Heger ve sdělovacích prostředcích nařízením zmírní prohibiční opatření.

V Česku na otravy metylalkoholem zemřelo 26 lidí. Případy otrav se rozšířily do devíti krajů. Desítky lidí byly hospitalizovány, někteří budou mít doživotní následky, především poškozený zrak.

Policie zatím kromě dvou hlavních aktérů v kauze obvinila i menší distributory a prodejce, dohromady tak trestnímu stíhání čelí více než čtyři desítky lidí.