Maturity budou mít v příštích dvou letech s největší pravděpodobností pouze jednu základní úroveň. Povinné předměty zůstanou místo plánovaných tří jen dva - z češtiny a cizího jazyka či matematiky. Nepovinné předměty budou také jen dva.

Počítá s tím novela školského zákona, kterou s úpravami sněmovna schválila.

"V jarním termínu nesložilo maturitní zkoušku 26 procent studentů, na podzim pak šestačtyřicet procent. Je tedy jasné, že se podařilo nastavit nepodkročitelné minimum, které musí maturant znát," uvedl ministr školství Petr Fiala.

Vyšší úroveň maturity je navíc velmi drahá. Na jaře si ji vybralo jen 3,5 procenta žáků, na podzim jen půl procenta studentů, kteří se ke zkoušce v tomto termínu přihlásili.

Novelu nyní dostane k posouzení Senát.

Na její definitivní přijetí zbývá zhruba půldruhého měsíce, aby pozměněná pravidla platila před 15. listopadem. Do tohoto termínu totiž středoškoláci odevzdávají přihlášku ke zkoušce z dospělosti.

Sloh se vrací zpět na školy

Změny jsou reakcí na kritiku letošních státních maturit, které byly podle expertů i studentů příliš obtížné. Lavina kritiky se snesla například na hodnocení písemných prací. Neuspělo v nich přes 21 procent studentů, což je o 1,7 procentního bodu více oproti loňsku.

"V provedení letošních státních maturit došlo k řadě významných pochybení," přiznal Fiala. V příštím roce se to podle něho nesmí opakovat, což stávající pravidla nezaručují.

Předloha počítá například s tím, že by písemné slohové práce z češtiny opět hodnotili učitelé jmenovaní ředitelem školy. Dosud sloh známkovali anonymní hodnotitelé, které vybralo Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání, tedy CERMAT.

Pro maturity v příštím a přespříštím kalendářním roce mají být použity nyní platné katalogy požadavků "pro základní úroveň obtížnosti".