Prodej alkoholu, který nebude opatřen pravým listem původu, bude po chystaném uvolnění prohibice dočasně považován za vážný trestný čin.

Stát bude prodej alkoholu po uvolnění trhu namátkově kontrolovat. Informoval o tom ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09).

O nových pravidlech po uvolnění trhu s lihovinami, jejichž prodej vláda úplně zakázala po sérii smrtelných otrav alkoholem, by měl kabinet rozhodovat ve středu večer či ve čtvrtek.

"Nelze si představovat, že předpisy vyřeší všechno ve smyslu, že za každým restauratérem budou stát dva kontroloři a jeden policista," řekl dnes Heger. Kontrola se podle něj dotkne možná deseti procent prodejců. Vláda proto podle ministra bude spoléhat hlavně na to, že obchodníkům bude hrozit mnohem větší postih.

Už podle dřívějšího vyjádření ministerstva zdravotnictví dostanou restaurace a obchody na to, aby si sehnaly doklady o nezávadnosti svého již nakoupeného alkoholu, zřejmě 60 dní. Zbytek by měli obchodníci zničit. Do prodeje bude moct jít také nově vyrobený alkohol s novými kolky a "rodokmenem".

"Dosud to byl přestupek, jestliže někdo naléval nějaký závadný alkohol, možná skončil s pokutou, vylitou lahví a nějakými nápravnými opatřeními. Dneska, kdo se něčeho takového dopustí v podstatě replikuje to, co udělali ti pančovatelé alkoholu a falsifikátoři, kteří způsobili 26 smrtelných otrav. Dalo by se to kvalifikovat jako trestný čin přípravy na vraždu," uvedl Heger.

Vláda podle šéfa zdravotnictví ještě bude diskutovat o tom, jak dlouho dostanou distributoři na získání certifikátů o čistotě lihu ke svému zboží. Sám se prý kloní k delšímu termínu 60 dní, ve hře jsou ale podle něj i kratší termíny.

Už otevřené lahve alkoholu budou muset prodejci zlikvidovat. Výjimka bude platit pro nejdražší destiláty. "Pokud někdo má mimořádně vzácné lahve alkoholu, u nichž by mu vznikla velká škodu, může si obsah lahve otestovat," doplnil Heger. Upozornil ale, že test na čistotu alkoholu stojí minimálně 150 korun.

Podívejte se, jak si můžete nechat otestovat vaše zásoby

Bojíte se otravy metanolem? Takhle vám otestují domácí alkohol
Testování metanolu v alkoholických nápojích.