Ve Štrasburku otevřeli novou mešitu, která se stala největší modlitebnou muslimů ve Francii. Velká mešita může v sále o rozloze 1300 metrů čtverečních pojmout kolem 1500 věřících. Obřadu se podle místních médií zúčastnilo na 1200 politických, církevních a dalších osobností.

"Tento projekt provázelo dost problémů, ale nakonec se podařil. Lidé jsou rádi, že mají důstojné místo k modlení. To posiluje náš pocit úplné a konečné příslušnosti k francouzské společnosti," prohlásil za přítomnosti ministra vnitra a katolických, protestantských a židovských představitelů předseda islámského sdružení spravující mešitu.

Projekt vznikl začátkem 90. let, ale vzhledem k odporu krajní pravice i tradičních konzervativců ve správní radě Štrasburku se výrazně zbrzdil a byl upraven. Nad budovou se tyčí velkolepý měděný dóm o průměru 16 metrů, ale mešita nemá minaret a některé další původně plánované stavby, poznamenal server katolického deníku La Croix.

Stavba mešity přišla na 10,5 milionu eur (zhruba 262 milionů korun). Většinu peněz poskytly muslimské země, konkrétně Maroko, Saúdská Arábie a Kuvajt. Představitelé těchto zemí se také zúčastnili inaugurace mešity, která leží dva kilometry od zdejší slavné římskokatolické katedrály Notre-Dame, upřesnil server deníku Le Monde.

V oblasti Štrasburku žije kolem 50 tisíc muslimů, což je podle listu La Croix asi desetina tamních obyvatel. V celé metropolitní Francii, kde žije na 65 milionů lidí, se počet muslimů odhaduje na pět až šest milionů.

Související