Zásah policie a ochranky proti muži, jenž v Chrastavě střílel z plastové pistole na prezidenta, prověří Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), řekl šéf Útvaru na ochranu prezidenta Jiří Sklenka. Policejní prezident Martin Červíček také ujistil ministra vnitra Jana Kubiceho, že útok je důkladně vyšetřován a prokáže-li se selhání prezidentovy ochranky, budou vyvozeny patřičné důsledky. Na základě Červíčkova pokynu již byla sestavena pracovní skupina, která má objasnit všechny skutečnosti spojené s útokem. "Podobný incident považuji za velmi závažný," uvedl policejní prezident.

"Zajištění maximální bezpečnosti hlavy státu považuji za naprosto zásadní a samozřejmé. Jedná se o útok na vrcholného představitele státu, který nelze v žádném případě bagatelizovat. Je nepřípustné, aby v demokratické zemi docházelo k jakýmkoliv útokům na prezidenta republiky," uvedl v prohlášení pro média Kubice. Incident prý rozhodně nebere na lehkou váhu.

Událost, při níž byl Václav Klaus lehce zraněn, Sklenka příliš komentovat nechtěl. Jeho muži prý ale bezprostředně zjistili, že útočník nemá skutečnou střelnou zbraň, a proto sami své pistole nepoužili.

"Je zcela jasné, že i já se mračím, když se dívám na takovéto záběry. Na druhou stranu: My jsme bezpečnostní poznatky, že by tam mělo být zvýšené bezpečnostní riziko, neměli. A když zanalyzujete celou tu situaci, tak tam bezpečnostní riziko skutečně nebylo," řekl v podvečer Sklenka.

 

Odsouzení útoku

Politici útok na prezidenta Václava Klause při otvírání mostu v Chrastavě na Liberecku jednoznačně odsoudili. Někteří incident označili za fatální selhání prezidentovy ochranky. Šestadvacetiletý muž z Liberce se přiblížil k prezidentovi, přiložil mu k boku plastovou pistoli a několikrát zmáčkl spoušť. Ochranka jen přihlížela.

"Je to politováníhodná událost, která by se neměla stávat. Každý má v demokratické společnosti právo vyjádřit svůj nesouhlas s politikou, ale tento protest nesmí přesáhnout rozumnou míru. Já sám ochranku nepoužívám, a ani tento incident toto moje rozhodnutí nezmění," uvedl premiér Petr Nečas (ODS).

"Odsuzuji jednání muže, který napadl prezidenta republiky. Je to projev nesnášenlivosti a nenávisti, které v demokratické společnosti nemají místo. Nikdo z demokratických politiků (ale ani občanů) je nesmí šířit ani využívat v žádné podobě," uvedla předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová (ODS).

"Naprosto mimořádná klackovitá hloupost a na druhé straně naprosto neuvěřitelné selhání ochranky," reagoval místopředseda TOP 09 a ministr financí Miroslav Kalousek. Daňový poplatník podle něj platí na prezidentovu ochranku nemalé peníze. "Hasicí přístroj má hasit, ochranka má chránit, jinak je k ničemu," dodal s tím, že bude zajímavé právní posouzení incidentu.

"Připadá mi to neuvěřitelné," uvedl místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek s tím, že si nedovede představit, že se může někdo dostat k prezidentovi tak blízko s pistolí, něco takového provést a ochranka jenom přihlíží. "Zaplať pánbůh, že to nebyla skutečná zbraň, nedovede-li ochranka reagovat, tak je zbytečná," dodal.

Související