Podle prezidenta Václava Klause odráží páteční útok na něj v Chrastavě na Liberecku situaci ve společnosti, která dosáhla "mimořádně špatného stavu".

"To nebyl 'politováníhodný incident', jak nešťastně řekl pan premiér Nečas. To byl spíše prvně za sto let našeho moderního státu atentát na prezidenta republiky," uvedl Klaus v rozhovoru pro Mladou frontu Dnes.

Na hlavu státu vypálil v pátek při otevření nového mostu v Chrastavě z bezprostřední blízkosti šestadvacetiletý muž. Ochranka jen nečinně přihlížela. Jak se ukázalo, střílel z plastové pistole na airsoft.

Policie muže obvinila z výtržnictví, za což mu hrozí až dva roky vězení. Ředitel hradní ochranky Jiří Sklenka už kvůli tomu ohlásil odchod z funkce.

Podle Klause byl motiv činu politický. "Pistole je něco jiného než házení vajíček, to jsem zažil asi dvakrát. Ta pistole tomu dává úplně jinou rovinu," řekl prezident, který "se zlobí", že incident se převádí na selhání ochranek. Bohužel jde o daleko více, není možné nad tím mávnout rukou, dodal.

Odstoupit by podle něj měli ti, kteří tuto situaci svými výroky de facto připravovali. "Není asi teď na mně, abych ty hlavní rozeštvávače v mediích jmenoval. To bych jim zbytečně dělal reklamu," prohlásil Klaus.

Do médií zároveň unikl přepis komunikace prezidentovy ochranky. Z hovoru mezi jejími příslušníky, který jako první zveřejnila televize Nova, vyplývá, že bodyguardi jednali zmateně.

"Zbraň! Zbraň!" křičel jeden ze strážců. "Co? Opakuj, opakuj," nevěřil velitel.

Související