Češi si budoucího prezidenta půjdou volit 11. a 12. ledna. Termín v pondělí vyhlásil předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD).

Když lidé v prvním kole nikoho nezvolí, nástupce Václava Klause vyberou z finalistů o dva týdny později. Jeho jméno by tak mělo být známo nejpozději v sobotu 26. ledna.

Štěch svou volbu termínu zdůvodnil tím, že v případě pozdějšího termínu, tedy 18. a 19. ledna, by případné druhé kolo připadalo na období pololetních a začátku jarních školních prázdnin a s nimi spojených dovolených. Řadě lidí by to podle něj komplikovalo možnost rozhodnout o budoucí hlavě státu.

"Hlavní důvod pro vyhlášení je co největší možnost účasti občanů u první historické přímé volby prezidenta republiky. Proto jsem se rozhodl pro datum 11. a 12. ledna příštího roku," uvedl Štěch (na snímku). V tomto termínu nenachází žádné překážky a komplikace v přístupu občanů k volbám.

Milan ŠtěchUchazeči o prezidentský úřad budou mít nyní pět týdnů na oficiální přihlášení své kandidatury. Odevzdat je musí nejpozději 6. listopadu.

Adepti bez dostatečné parlamentní podpory musí tento čas využít k tomu, aby sehnali zbývající z 50 tisíc nutných podpisů pod petici na podporu jejich kandidatury.

Ministerstvo vnitra do 23. listopadu přezkoumá, kteří kandidáti vyhověli zákonným podmínkám a budou moci být k přímé volbě oficiálně připuštěni.

Lidé si budou moci podle zákona vybírat hlavu státu místo parlamentu v historicky první přímé volbě z kandidátů, které nominuje 20 poslanců nebo deset senátorů, nebo těch, kteří získali příslušnou podporu ostatních občanů.

6 jistých kandidátů

Zájem o obsazení prezidentského křesla oznámilo kolem 25 uchazečů, jen šest z nich zatím podle dostupných informací splnilo podmínky kandidatury.

Parlamentní nominaci mají jistou místopředseda ČSSD Jiří Dienstbier, místopředseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS), předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg a také expremiér a bývalý šéf sociálních demokratů Miloš Zeman, který o prezidentství neúspěšně usiloval před deseti lety.

Za Zemanovu nominaci se navíc postavilo více než 80 tisíc lidí.

Zisk potřebných podpisů oznámil také další expremiér Jan Fischer, který podle průzkumů patří spolu se Zemanem mezi favority, a naposledy bývalá europoslankyně Jana Bobošíková, kterou před pěti lety na prezidentku nominovala KSČM.


Přehled základních termínů přímé volby

6. listopadu (66 dní před zahájením volby) - Poslední termín pro předložení přihlášek kandidátů na prezidenta k registraci ministerstvu vnitra; poslední termín pro vznik kandidátova volebního výboru, který bude zodpovídat za financování jeho volební kampaně, a pro založení bankovního účtu pro financování volební kampaně.

6. - 12. listopadu (66 až 60 dní před zahájením volby) - Přezkoumání přihlášek ministerstvem vnitra.

14. listopadu (do 58 dnů před zahájením volby) - Poslední termín pro případnou výzvu k odstranění závad na kandidátní listině (vyjma doplňování podpisů pod petici na podporu kandidatury, které je po 6. listopadu vyloučeno).

22. listopadu (50 dní před zahájením volby) - Poslední termín pro odstranění případných závad na přihláškách.

23. listopadu (49 dní před zahájením volby) - Rozhodnutí o registraci nebo odmítnutí přihlášky.

29. listopadu (43 dní před zahájením volby) - Poslední termín pro zveřejnění informací o kandidátech Českým statistickým úřadem na volebním serveru www.volby.cz.

22. prosince (20 dní před zahájením volby) - Nejzazší termín pro registrace přihlášek na základě rozhodnutí soudu a pro vylosování volebních čísel kandidátů Státní volební komisí.

26. prosince (16 dní před zahájením voleb) - Začátek čtrnáctidenní lhůty, v níž budou mít kandidáti celkem pětihodinový prostor v České televizi a Českém rozhlase (končí nejpozději 9. ledna ve 14:00)

27. prosince (15 dní před zahájením voleb) - Poslední termín pro zveřejnění adres volebních místností v obci. Začne vydávání voličských průkazů obecními nebo zastupitelskými úřady pro voliče, kteří nebudou hlasovat v místě bydliště. O průkaz musí takoví voliči požádat písemně do 4. ledna, osobně nejpozději do 9. ledna.

8. ledna (tři dny před zahájením volby)- Termín pro dodání hlasovacích lístků voličům. Zároveň do ukončení hlasování v prvním kole volby platí (do 12. ledna do 14:00) zákaz zveřejňování výsledků předvolebních a volebních průzkumů.

10. ledna (24 hodin před zahájením volby) - Do 14:00 lze oznámit stažení kandidatury nebo odvolání kandidáta. Současně budou uzavřeny stálé a zvláštní seznamů voličů a skončí lhůta pro možnost osobně požádat obecní úřad o vydání voličského průkazu.

11. - 12. ledna - První kolo volby prezidenta (11. ledna od 14:00 do 22:00, 12. ledna od 08:00 do 14:00). V případě amerického kontinentu se kvůli časovému posunu bude hlasovat 10. a 11. ledna od 14:00 do 21:00 tamního času na zastupitelských úřadech, podobně jako při volbách do Poslanecké sněmovny.

25. - 26. ledna - Případné druhé kolo prezidentské volby v případě, že žádný z kandidátů nedostane v prvním kole nadpoloviční většinu hlasů (v případě amerického kontinentu se kvůli časovému posunu bude hlasovat 24. a 25. ledna). Postupující kandidáti budou mít od 21. ledna do 23. ledna do 14:00 hodinový prostor v České televizi a Českém rozhlase. Od 22. ledna do 26. ledna do 14:00 by platil zákaz zveřejňování výsledků předvolebních a volebních průzkumů.


Kdo kandiduje na prezidenta

Jana Bobošíková (48; kandidátka strany Suverenita - Blok Jany Bobošíkové) - bývalá europoslankyně neúspěšně kandidovala v prezidentských volbách v únoru 2008, navrhla ji KSČM.

Jiří Dienstbier (43; kandidát ČSSD) - senátor, místopředseda ČSSD, právník, syn prvního polistopadového ministra zahraničí.

Jan Fischer (61; nezávislý) - viceprezident Evropské banky pro obnovu a rozvoj, bývalý úřednický premiér, předtím strávil svůj profesní život v ČSÚ.

Karel Schwarzenberg (74; kandidát TOP 09 a STAN) - ministr zahraničí a předseda strany TOP 09.

Přemysl Sobotka (68; kandidát ODS) - první místopředseda Senátu, předseda ODS v Libereckém kraji.

Miloš Zeman (68; kandidát Strany práv občanů - zemanovci, SPOZ) - bývalý premiér a bývalý předseda ČSSD, nyní čestný předseda SPOZ.

Ostatní uchazeči, kteří ohlásili zájem kandidovat v přímé volbě hlavy státu:

Emil Adamec (39; nezávislý) - sochař, žije v Hongkongu.

Petr Cibulka (61; Volte Pravý blok) - předseda strany Volte Pravý blok (celý název strany na www.cibulka.net)

Vladimír Dlouhý (59; nezávislý) - ekonom, poradce investiční banky Goldman Sachs, člen Národní ekonomické rady vlády (NERV), bývalý ministr průmyslu a obchodu.

Martin Fafejta (43; nezávislý) - sociolog, vysokoškolský učitel.

Táňa Fischerová (65; nezávislá) - herečka, bývalá poslankyně koalice US-DEU a lidovců.

Vladimír Franz (53; nezávislý) - hudební skladatel a pedagog.

Ladislav Jakl (52; kandidát Strany svobodných občanů) - tajemník prezidenta republiky, hudebník, někdejší novinář.

Jiří Karas (70; nezávislý) - velvyslanec v Bělorusku, bývalý poslanec KDU-ČSL, oficiálním kandidátem strany ale není.

Rut Kolínská (59; nezávislá) - zakladatelka a organizátorka mateřských center.

Karel Muzikář st. (72; nezávislý) - lobbista, podle médií dříve blízký Václavu Klausovi.

Jana Lysoňková (55; nezávislá) - léčitelka, kartářka a vědma

Tomio Okamura (40; nezávislý) - podnikatel, druhý viceprezident Asociace českých cestovních kanceláří a agentur. O případné kandidatuře se chce rozhodnou až dle výsledku podzimních voleb do Senátu, kterých se účastní.

Karel Randák (57; nezávislý) - bývalý ředitel civilní rozvědky, spolupracovník protikorupčního fondu Karla Janečka.

Zuzana Roithová (59; kandidátka KDU-ČSL) - europoslankyně, bývalá ministryně zdravotnictví.

Klára Samková (49; nezávislá) - advokátka.

Jan Šinágl (59; nezávislý) - publicista, politický aktivista.

Tomáš Vandas (43; kandidát Dělnické strany sociální spravedlnosti, DSSS) - předseda krajně pravicové DSSS.

Jaroslav Vojtek (65; kandidát Československé strany socialistické) - předseda Československé strany socialistické.