Střelec, který v pátek zaútočil v Chrastavě na Liberecku s plastovou pistolí na prezidenta Václava Klause, může jít před soud za pár týdnů.

"Muž se přiznal a důkazů je dost," řekl vedoucí Okresního státního zastupitelství v Liberci Ivan Bernátek, který případ dozoruje.

Vyšetřování pochybení prezidentovy ochranky, která útoku nečinně přihlížela, bude zřejmě trvat déle. I tento případ dozoruje liberecké státní zastupitelství, ale krajské.

Generální inspekce bezpečnostních sborů mezitím vyšetřuje únik komunikace mezi ochrankou, která se dostala na veřejnost prostřednictvím televize NOVA. V ní je zachyceno, že jeden z bodyguardů pistoli u muže zachytil, ale nebyl si jistý. Spojení mezi velitelem zásahu a ochrankou pak bylo zmatené.

Příslušníkům inspekce se podle mluvčí Radky Sandorové dosud nepodařilo prokázat, že by se jednalo o skutečnou komunikaci mezi příslušníky ochrany prezidenta republiky.

Jak dlouho bude vyšetřování ochranky trvat, nechtěl krajský státní zástupce Martin Tvrdík předjímat.

"Stejně jako v případě střelce je ale i tady důkazů hodně," poznamenal.

Šestadvacetiletý muž zaútočil na prezidenta v pátek v Chrastavě na Liberecku při slavnostním otevření nového mostu. Incident se stal, když prezident procházel obklopen davem lidí. Tehdy k němu přiskočil muž v maskáčích a z bezprostřední blízkosti na něj několikrát vypálil z plastové pistole na airsoft.

Muž pak z místa odešel, aniž ochranka zasáhla. Novinářům řekl, že politici neposlouchají, jsou "slepí a hluší k nářkům lidu" a tohle byla podle něj jediná možnost, jak dát najevo nespokojenost.

Teprve pak ho zadrželi policisté a odvezli. V sobotu odpoledne muže obvinili z výtržnictví, za což mu hrozí až dva roky vězení. Ředitel hradní ochranky Jiří Sklenka oznámil kvůli incidentu odchod z funkce.

Související