Poradce premiéra Petra Nečase pro oblast lidských práv a zahraniční politiky Roman Joch se o prezidentu Václavu Klausovi vyjádřil jako o "ufňukané kremlofilní bábě“. Napsal to na svém blogu na iDnes.cz.

Premiér Nečas Jocha jen několik hodin po zveřejnění blogu vyhodil.

"Jednoznačně se distancuji od slov Romana Jocha zveřejněných na blogu iDnes.cz. K dnešnímu dni byly okamžitě ukončeny všechny smluvní vztahy mezi doktorem Jochem a Úřadem vlády ČR," napsal Nečas ve svém prohlášení.

Joch ve svém blogu kritizoval Klause za jeho reakci na událost, která se stala v pátek v Chrastavě na Liberecku, kdy na prezidenta vystřelil útočník z airsoftové pistole sedm malých plastových kuliček.

Klaus útok následně označil za atentát. Příčinou útoku je podle něj nenávistná atmosféra v uměle rozeštvávané společnosti a zmínil se o některých známých Klausových mediálních kriticích. Prezident odmítl Nečasovo hodnocení události jako "politováníhodného" incidentu.

"To byl spíše prvně za 100 let našeho moderního státu atentát na prezidenta republiky," řekl Klaus v pondělním rozhovoru pro Mladou frontu Dnes.

Joch s výrokem Klause nesouhlasí. "Byl to protest, nešťastný, sprostý, hloupý, dementní, odsouzeníhodný, ale pouze protest, nikoli atentát," poznamenal. Důkazem je podle něho fakt, že prezident nebyl v ohrožení života "ani vteřinu, ani mikrosekundu, ba ani pikosekundu".

Zároveň incident v Liberci porovnával s atentátem na Ronalda Reagana. To byl podle něj skutečný atentát. "Když byl atentát na (amerického prezidenta Ronalda) Reagana - skutečný atentát! - a jemu šlo o život, co dělal Reagan? Žertoval. On však byl konzervativec," napsal Joch. Podle něj je vydávání se za oběť vrcholně nekonzervativní.

Joch prý také uvažuje, jak by na věc reagoval Klausův předchůdce Václav Havel, kdyby se podobný incident stal jemu. A míní, že loni zesnulý exprezident by nejspíš věc zlehčoval, bagatelizoval a obrátil ve vtip.

"Jako konzervativec jsem měl tisíc výhrad vůči Václavu Havlovi, ale taky tisíc důvodů vážit si ho. Nikdy ho nezlomili a nikdy nebyl 'cry-baby'. Alespoň ne na veřejnosti. Jenže on byl muž. Nikoli ufňukaná kremlofilní bába," uzavřel Nečasův poradce.

Na Klause vystřelil šestadvacetiletý muž. Prohlásil, že šlo o "zoufalý čin obyčejného člověka", kterým chtěl upozornit na to, že politici nenaslouchají lidem. Obviněn byl později z výtržnictví. Ochranka hlavy státu zřejmě selhala, její postup vyšetřuje Generální inspekce bezpečnostních sil.

Související