Hranická propast na Přerovsku je opět o něco lépe zmapovaná. Její hranice znovu posunul polský potápěč Kryzstof Starnawski, který se v pondělí potopil do rekordní hloubky 225 metrů. Propast navíc pomocí měřicího zařízení zmapoval až do hloubky 373 metrů.

Ponor trval téměř devět hodin. Hranická propast se podle odborníků řadí k nejhlubším zatopeným jeskyním na světě.

"Je to obrovský úspěch, historický milník a pro nás obrovský zlom. Byl to extrémně náročný a v České republice nejhlubší ponor. Bádání tím ale nekončí, Kryzstof Starnawski chce pokračovat dál. Má v plánu dostat se do hloubky, kterou změřil, takže chce jít až o 80 metrů hlouběji. Přirovnáváme to k prozkoumávání Měsíce, v životě v těchto místech nikdo nebyl," řekl ve středu Martin Prachař z České speleologické společnosti Hranický kras.

Kryzstov Starnawski se v Hranické prpasti nepotápěl poprvé. Při posledním ponoru v červnu, který trval více než sedm hodin, se dostal do hloubky 217 metrů. V pondělí zůstal pod vodou 525 minut.

"Potápěč se nejprve spustil ke koncovému bodu fixní šňůry z minulého ponoru ve 217 metrech, odtud spustil sondu, která se zastavila v hloubce 373 metrů. Poté ještě sestoupil až do 225 metrů," uvedl Miroslav Lukáš z České speleologické společnosti Hranický kras. Zároveň dodal, že Starnawského osobní rekord má hodnotu 280 metrů při ponoru v Egyptě.

Potápěč musel při cestě zpět dělat dekompresní zastávky. Speleologové pro tento účel před pěti lety umístili pod hladinu vody Hranické propasti dekompresní stan, který je určen k provádění dlouhých dekompresí po náročných hloubkových ponorech. Umístěn je přibližně v hloubce devíti metrů a potápěč v něm může strávit čas v suchém prostředí. Kolegové mu například při minulém ponoru do stanu dali i noviny, aby se nenudil.

Propast hluboká až kilometr?

Odborníci si myslí, že propast je daleko hlubší a chtějí pokračovat v jejím zkoumání. Podle speleologů by se mohla stát absolutně nejhlubší zatopenou jeskyní na světě. Tento rekord prozatím drží italská propast se slanou vodou Pozzo del Merro s naměřenou hloubkou 392 metrů.

"Myslíme si, že Hranická propast je hluboká ještě daleko více. Z dřívějších geologických průzkumů se udává, že je tam hloubka 700 až 1000 metrů," doplnil Lukáš.

Hranická propast se nachází na pravém břehu Bečvy v národní přírodní rezervaci Hůrka u Hranic v katastru města Hranice. Propast je nedaleko veřejnosti přístupných Zbrašovských aragonitových jeskyní v Hranickém krasu. Suchá část sahá do hloubky 69,5 metru, hloubka propasti pod hladinou se jen odhaduje.

V minulosti tomu napomáhaly nejen ponory potápěčů, které jsou zaznamenány už od 60. let minulého století, ale i četné sondy a použití robota. Ten se před několika lety dostal do hloubky 205 metrů.

Související