Příznivci Václava Klause dostali návod, koho si v lednové přímé volbě prezidenta vybrat. Přestože byli vždy politickými protivníky, Klaus doporučuje bývalého předsedu ČSSD a expremiéra Miloše Zemana.

"Já respektuji politiku a pro mě Miloš Zeman z přehršle dnešních kandidátů je jediným politikem," řekl současný prezident Václav Klaus v rozhovoru pro sobotní Lidové noviny.

"Samozřejmě si uvědomuji, že v momentě, kdy se Zeman stane prezidentem, bude dělat hromadu věcí, ze kterých mi budou vstávat vlasy hrůzou na hlavě. Ale než by to měl být pan Dienstbier, nemluvě o já nevímpanu Franzovi, tak to po mně nemůžete chtít, abych politika, u něhož můžu alespoň trochu předvídat, nepovažoval za vážného a seriózního kandidáta," uvedl Klaus.

Otázky na Miloše Zemana ale Klaus v rozhovoru rychle ukončil. Hovořit chtěl spíš o vládě Petra Nečase. Podle jeho slov si Nečasova vláda svými vlastními činy způsobila, že v Parlamentu ztratila většinu 118 hlasů.

Podle něj by z toho premiér a představitelé dalších koaličních stran měli vyvodit "zásadní závěry o svém vládnutí". Neřekl ovšem, co přesně má na mysli.

"Prostě vláda s podporou 118 se může chovat jinak než vláda s podporou 101. To asi ne úplně domysleli a teď sklízejí výsledky," řekl prezident a odmítl, že by vládě házel "pod nohy klacek v podobě veta důchodové reformy". "Ta důchodová reforma je velmi sporná, říkám to opakovaně, doporučil jsem zvážit znovu něco, co v naší společnosti vyvolává velké vášně," uvedl.

Důchodovou reformu je prezident ochoten nazvat změnou, ale nikoli reformou. Podle něj není racionální a nebude mít velký efekt.

Klaus nedávno zablokoval jednu z prováděcích norem k připravovanému druhému pilíři důchodové reformy. Veto zdůvodnil tím, že o důchodové reformě neexistuje potřebná shoda v odborné sféře, na politické scéně, ani ve společnosti.

Vládě tak zkomplikoval život, kabinet má totiž problémy hlavně s tím, že několik poslanců Nečasovy strany už jednou potopilo vládní stabilizační balíček daňových změn.

Nyní se vyjednává o tom, zda jej znovu podpoří ve chvíli, kdy jej vláda předložila znovu a spojila s ním svou důvěru.

Tím se vláda podle Klause sama vmanévrovala do složité pozice.

"To, že někdo vyhrožuje a spojuje to či ono, druhé, třetí, čtvrté, páté hlasování s hlasováním o důvěře vládě, to jsem nevymyslel já," poznamenal. Nečas se podle něj staví do role, která mu neprospívá a která jeho pozici podkopává.

Související