Projeli jsme krajem od severu na jih, a to z Krušných hor do lázeňské oblasti. Ráno jsme odstartovali z hranic s Německem a vydali se pak do údolí přes Jáchymov, Ostrov až do Karlových Varů.

V městě lázní, Becherovky a filmového festivalu jsme se ale dlouho nezdrželi a pokračovali jsme dál do Sokolova a na západ do Františkových Lázní. V této části kraje jsme naší cestu ukončili.

Volby 2012: Karlovarsku chybí vysoká škola. Bez mladých to nejde, říká podnikatel Borýsek - čtěte ZDE

 

IHNED.cz v krajích

24. 9. Olomoucký kraj, 25. 9. Jihomoravský kraj, 26. 9. Pardubický kraj, 27. 9. Královéhradecký kraj, 1. 10. Středočeský kraj, 2. 10. Jihočeský kraj, 3. 10. Ústecký kraj, 4. 10. Plzeňský kraj, 5. 10. Vysočina, 8. 10. Moravskoslezský kraj, 9. 10. Zlínský kraj, 10. 10. Karlovarský kraj, 11. 10. Liberecký kraj

On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
08:00

Dobré ráno, zdravíme Vás z Božího Daru a těšíme se na společnou cestu po Karlovarském kraji. Ten patří k nejmenším krajům v Česku nejen svou rozlohou, ale i počtem lidí, kteří zde žijí. Přesto je velmi rozmanitý, od Krušných hor přes průmyslový Sokolov až po slavný západočeský lázeňský trojúhelník a zapadlé vesnice Doupovských hor.

08:11
"Božák" vyčkává na zimu a příval turistů

Doufejme, že nebude celý den mlha. Ranní výhled na hornatý kraj je úchvatný. Konec světa, který stojí za tu cestu. „Božák", jak je místo známé po celé zemi, vyčkává na zimu a příval turistů. Zatím tu ale nikdo není.

08:20
Reportáž z night clubu prozatím nebude

Najít vykřičený dům v této části Čech není nic až tak snadného, jak by se mohlo zdát. V nočním klubu mají však zavřeno, a tak vám reportáž z tohoto exotického místa zatím nepřineseme.

08:30
Stovky milionů míří na sjezdovky

Řeč není o milionech lyžařů, ale korun. Za zhruba šest set milionů korun vzniknou v Krušných horách nové sjezdovky a lanovky. Jeden z projektů je na hoře Plešivec, kde se tři nové lanovky a několik sjezdovek, dvě lanovky pak vznikají na Klínovci. Jedna z nich bude v provozu už od nadcházející zimy.

08:38
Město prodává horskou salaš, která vyrábí sýr

Boží Dar vyrábí i sýr a má vlastní horskou salaš. Statek na Ryžovně chce ale nyní město, které jej postavilo před šesti lety, prodat. Zájemci se prý už o salaš za minimálně 12,5 milionu korun hlásí. Podmínkou prodeje je ale zachování výroby sýrů.

08:53
Vizitka a turisté? Raději rychle pryč

Člověk, který se vydá na cestu do Česka přes Boží Dar, se nevyhne v cestě do Karlových Varů Jáchymovu. Lázeňskému městu, při jehož vyslovení ale člověka napadnou spíše uranové doly a političtí vězni než lázeňská pohoda.

Podobně rozporuplný Jáchymov pořád skutečně je. Na jedné straně město duchů, zároveň tu jsou ale i krásné domy, které ovšem mají nejlepší léta již za sebou. Podle statistických údajů Policie České republiky patří lokalita Jáchymova k oblastem s největší mírou trestné činnosti v Karlovarském kraji.

08:59

Hlavně podél hlavní silnice, tekrá protíná Jáchymov je spousta zchátralých, neopravených domů. K nim patří i Hornický dům, kde dřív prý bývala nejlepší hospoda ve městě. Dnes je z nej už jen zřícenina. Podobný osud nejspíš čeká i další krasné domy, které tu stojí už stovky let.

 

 

09:14
Nová rozhledna na Klínovci

Poloropadlá rozhledna na vrcholu Klínovce už leta rozčiluje zimní i letní turisty. Nyní se to ale změní. Stará stavba se už sice nedá zachránit, ale na místě vznikne nová rozhledna, která bude kopií té původní.

Klínovec je mimochodem nejvýše položeným bodem kraje, leží ve výšce 1244 metrů nad mořem.

09:32
U Božího Daru vznikne golfové hřiště

Zabránit živelnému šíření města má i golfové hřiště. To začne na jaře příštího roku vznikat na rozlehlých loukách u Božího Daru. První golfisté si budou moct vyrazit zahrát na vrcholky hor na podzim roku 2014. Plán, na který město získalo několik investorů, dosahuje zhruba 25 milionů korun.

09:50
Starosta Božího Daru: Druhý Špindl z nás nebude

Na kopcích okolo Božího Daru vznikají nové sjezdovky za stamiliony korun. Přilákat mají nové turisty a rozšířit cestovní ruch. Starosta Božího Daru Jan Horník ale razantně odmítá, že by tu měl na vrcholcích Krušných Hor vzniknout další Špindlerův Mlýn. "Chceme zabránit živelnému a nekontrolovatelnému rozšiřování města a výstavby domů," říká Jan Horník.

10:03
Nové určení daně přinese méně peněz pro malé horské obce

Nové rozpočtové určení daní znamená pro řadu krušnohorských obcí velkou ráno. Přijdou totiž o statisíce korun. Přesto se většina projektu dokončí. "Budeme mít o 600 tisíc korun méně, v souvislosti s dalšími možnostmi dotací to pro nás znamená reálně o 600 milionů méně. Ale přesto naplánované projekty dokončíme," říká starosta Božího Daru Jan Horník.

10:19
Prostituce v Karlovarském kraji skomírá. V krizi ale nabízí možnost přivýdělku

Nakonec jsme našli noční klub v Jáchymově. Právě zde na dveře věšeli novou ceduli. Ta má upoutat víc lidí, aby zavítali k návštěvě vykřičeného domu. "Je to hodně špatné. Někdy třeba čtyři dny nepřijde ani noha. Lidi tu prostě nemají peníze. Lepší je to v zimě, když jsou na horách zahraniční turisti," říká jedna z pracovnic nočního klubu.

Přivydělat si. S tímhle úmyslem přichází do nočních klubů v kraji stále víc žen. "Často mají i jiné zaměstnání, ale nemůžou už z výdělku živit rodinu," říká barmanka nočního klubu v Jáchymově. S tím sem přišla i jedna z nových zaměstnankyň. "To víte, že pracuji normálně v továrně, ale stejně to nemůžu už utáhnout." stěžuje si na horšící se situaci v kraji.

10:32
Zdanění by prostitutky vyhnalo zpět k silnici, obávají se v nightclubu

Možné zdanění nejstaršího řemesla na světě budí v nočním klubu pohoršení. Místní pracovnice to téměř probudí. "Kdo by to hlídal, kolik si která vyděláme?" odmítají návrh s tím, že by to vedlo jen k tomu, že z nočních klubů by se prostitutky zase vrátily k silnicím.

10:45
Mají lidé v Karlovarském kraji skutečně hluboko do kapsy?

Ačkoliv obecná míra nezaměstnanosti není nezvladatelná (čítá 8,5 procenta), průměrný plat v regionu je v porovnání s celým Českem vůbec nejnižší - dosahuje 20 501 Kč.

Oproti zbytku republiky tedy lze skutečně říct, že obyčejní lidé se v Karlovarském kraji mají v průměru hůř než jejich spoluobčané v jiných částech země.

 

11:00
Kraji citelně chybí dálnice

Ať se zeptáte skoro kohokoli z Karlovarského kraje, proč to či ono nefunguje, odpověď zní: Nemáme dálnici. Skutečně, cesta na západ země je zkouškou odvahy, trpělivosti, vytrvalosti a nervů.

A jak je na tom kraj s obyčejnými silnicemi? Celková délka silnic v kraji je 2053,8 kilometrů. To je zhruba čtyřikrát více, než kolik čítá celkový počet železničních tratí - 493 km.

Kraj za poslední čtyři roky investoval do opravy silnic dohromady 3,878 miliardy korun.

V kraji je registrováno celkem 158 019 vozů.

11:12
Investoři o kraj zájem mají, ale zatím nepřicházejí

Podle údajů agentury Czech Invest roste zájem investorů o Karlovarský kraj. Zatímco v roce 2010 se o možnosti investic zajímalo 55 společností, v loňském roce už jich bylo 114. To ale ještě zdaleka neznamená úměrný růst nových podniků a pracovních míst.

Ačkoli průmyslová zóna u Ostrova ještě není obsazená, kraj chce otevírat další. Nové zóny by mohly vzniknout například u Nového Sedla, Sokolova či Nové Role.

11:25
Stovky pracovních míst, které nebudou

Německá společnost Behr měla nyní začít v Ostrově stavět novou fabriku. Výrobce automobilových součástek chtěl v ostrovské průmyslové zóně zaměstnat okolo 1700 lidí. V polovině září ale Behr plán nečekaně zrušil. Situace v automobilovém průmyslu je špatná a nová továrna tak není potřeba.

Podle starosty Ostrova ale není rozhodnutí Behru tak tragické. „Jen ten záměr pozastavili. Až se situace na trhu zlepší, věřím, že se vrátí. Investovali tu už hodně peněz," říká Pavel Čekan. Podle něj přitom město má i další menší zájemce, kteří by se chtěli v průmyslové zóně usídlit. Konkrétní plány ovšem zatím jmenovat nechtěl.

11:35
Jáchymov trápí nájezdy organizovaných skupin, kriminalita stoupá

Drobné krádeže, vyloupené byty i vykradená auta, to je státe častější realita v Jáchymově a okolí. Právě tato oblast má v kraji nejvyšší míru kri minality v přepočtu na počet obyvatel. "Takových případů skutečně přibývá. Nedělají to ale ani tolik místní. Mnohem spíš jde o nájezdy organizovaných skupin," popisují dva policisté z místního oddělení Policie ČR v Jáchymově. Případů přitom rychle přibývá hlavně v zimě, kdy jsou v regionu tisíce lyžařů.

11:50
Karlovarský kraj, ráj golfu

Koho napadne při pomyšlení na Karlovy Vary golf, ten se ani trochu nemýlí. V kraji je totiž deset golfových hřišť. To jej řadí na druhou příčku. Více jich je už jen ve Středočeském kraji, které se chlubí 18 hřišti.

12:02
Filmový festival každoročně probouzí Vary

Poklidné Karlovy Vary dokáže z lázeňské rozespalosti vytrhnout jediná věc: Mezinárodní filmový festival. Každoročně přitáhne do města tisíce fanoušků filmu, kteří Vary doslova obsadí a od rána do noci město žije filmy, slavnými večírky a párty. Lidi do Varů nepřitahují jen filmy, ale i české a zahraniční herecké hvězdy, které rok co rok do Varů přijíždí.

 

12:18
Dálnice chybí, mezinárodní letiště posiluje. Létá se hlavně na východ

Letiště v Karlových Varech, které se pyšní novou odbavovací halou, vítá rok od roku víc cestujících. Během první poloviny letošního roku zde odbavili skoro o 16 procent víc cestujících, tedy přes 50 tisíc lidí. Karlovarské letiště loni dosáhlo zisku téměř devíti milionů korun, letos plánuje zisk o tři miliony nižší.

Karlovy Vary mají pravidelné letecké spojení s pěti ruskými města. Na začátku října přibyla zatím poslední nová linka do ruské Ťumeně. Kromě ní se z Varů a do Varů létá také z Jekatěrinburgu, Petrohradu, Moskvy a Samary. Otevřít letecké spojení se Západem se ale zatím nedaří.

12:33
Z Karlových Varů míříme do Lokte

Z hor míříme přes Karlovy Vary dál do Lokte, kde zjistíme, jak se tu daří cestovnímu ruchu.

 

Cestovní ruch obecně zaujímá významné místo v ekonomice kraje. Oficiálně zde existuje téměř 400 ubytovacích zařízení, za rok 2011 je navštívilo 721 759 hostů.

12:45
Hornická krajina chce na seznam

Karlovarský kraj usiluje o zápis do seznamu Světového kulturního dědictví UNESCO. Region se zatím nemůže chlubit žádnou památkou, která by se mohla pyšnit členstvím v „elitním" klubu památek UNESCO.

Jáchymov, Boží Dar či Abertamy usilují o zápis do seznamu UNESCO. Společně s dalšími obcemi i z Německa vytvořili skupinu Montanregion Krušnohoří, jejímž cílem je proslavit hornickou kulturní krajinu tohoto regionu. Podobnou ambici má i západočeský lázeňský trojúhelník s Karlovými Vary, Mariánskými Lázněmi a Františkovými Lázněmi, které chtějí žádost o zápis na seznam UNESCO podat do tří let.

13:01
Kraj chystá stavbu vědeckotechnického parku

Regionu chybí podle našeho hybatele Rudolfa Borýska plnohodnotná vysoká škola. Kraj ale nyní chystá alespoň vědeckotechnický park. „Nabídne prostor pro inovační projekty firem a aplikovaný výzkum, to vše ve spolupráci například s pobočkami vysokých škol," sdělila mluvčí kraje Jana Pavlíková. Stavět se začne na začátku příštího roku a první vědci tam začnou bádat od poloviny roku 2014.

13:18
Sádroví trpaslíci patří ke kraji stejně jako Mattoni či Becherovka

Patří ke kraji stejně jako hory, Becherovka nebo Mattonka. Řeč je o sádrových trpaslících. Zatímco lidem v tomto regionu už do smíchu moc není, sádroví trpaslíci se smějí pořád stejně jako před lety.

13:40
Turistů jezdí do Lokte stále míň

Dorazili jsme do města Loket. Ulice jsou prázdné, jen pár dětí právě odchází ze školy. Skupinka německých turistů by chtěla zajít do místní restaurace na oběd, ale je zavřeno. U hradu postává ruský pár. "Lidí chodí míň. Dřív jezdilo hodně ruských nebo německých skupin z Varů, ale ubývá to," říká zpoza okénka průvodce na hradu Loket.

13:55
Sokolovská uhelná, největší zaměstnavatel kraje

Sokolovská uhelná je nejvýznamnějším zaměstnavatelem v okrese Sokolov. Jde o nejmenší hnědouhelnou těžební společnost v České republice. I když je největším podnikatelským subjektem v Karlovarském kraji, v evropském měřítku se jedná spíše o malou firmu.

Sokolovská uhelná těží a zpracovává uhlí Sokolovské pánve z ložisek v západní části podkrušnohorského revíru, který leží podél hranic s Německem. U této společnosti bylo k 31. 12. 2011 zaměstnáno 4 083 lidí, z toho 3 527 mužů. Cílené snižování stavu zaměstnanců vstupuje do statistik zejména jako odchody do důchodů. V roce 2012 plánuje firma opět snížení počtu svých zaměstnanců.

14:15
Tady o práci nezavadíte. Ve Vrbicích je nezaměstnanost 50 procent

Místem, kde v Karlovarském kraji skutečně o práci nezavadíte, je obec Vrbice. Nezaměstnanost zde dosahuje 50 procent. Celkově špatná situace je v mikroreginech Bochovsko a Žluticko, což jsou bývalé zemědělské oblasti. Nevznikají v nich nové firmy a poptávka po pracovních silách je téměř nulová. V obcích těchto dvou mikroregionů v jižní a východní části okresu jsou zanedbané či opuštěné objekty socialistické zemědělské výroby a celkový vzhled obcí je poznamenán nedostatečnou údržbou a obnovou domů.

Foto: Wikimedia Commons - Matěj Baťha.

14:30
Střední škola v Sokolově spolupracuje při výuce s osmi deítkami firem

Dvě nové střední školy s technickým zaměřením mají pomoci zlepšit situaci na trhu práce. Centrum technického vzdělávání v Ostrově a střední škola ISŠTE v Sokolově se snaží nabízet žádané obory, které firmám chybí. Zatímco na Sokolovsku se tlumí těžba uhlí, firmy jako Witte Nejdek hledají specializované techniky a úzce spolupracují se školami.

Nová budova ISŠTE v Sokolově se dostala na třetí místo v soutěži o Stavbu roku Karlovarského kraje. Stála zhruba 400 milionů. Vedení školy ISŠTE se přitom snaží inspirovat v německém modelu. Spolupracuje proto s zhruba osmi deítkami firem. "Nejdůležitější je, aby žáci dostali šanci a informaci o tom, že je někdo potřebuje. Je smutné motivovat žáky základních škol pro studium stavebních oborů, když zakázky řeší firmy plné agenturních zaměstnanců z řad cizinců," říká ředitel ISŠTE Pavel Janus.

Podle Januse je právě spolupráce s firmami klíčová. "Jsem zastáncem trendu, kdy žák má už na počátku odborného vzdělávání vědět, pro koho a za jakých podmínek se připravuje. To nám dává možnost zvýšení motivace žáka pro konkrétního smluvního zaměstnavatele, a zaměstnavateli možnost výchovy a přípravy žáka pro specifická prostředí, pro procesy a technologie," vysvětluje Janus.

V naší fotogalerii si můžete prohlédnou více fotografií ze školy, která se může pyšnit nejen funkční spoluprácí se soukromým sektorem, ale i architekty ceněnou budovou.

14:43
Ředitel odborné školy: Chlapci v Sokolově se učí nějraději na automechaniky či strojní mechaniky

Největší zájem je podle Januse o tradiční obory, které kluky a holky buď lákají, nebo které jsou jedinečné. U kluků prý jasně vítězí obory automobilní, dále pak tradiční obor Strojní mechanik a Obráběč kovů. Výběr je ovlivněn i strukturou hospodářství regionu a možností zaměstnání. U maturitních oborů je zase zájem o obory ekonomické a elektrotechnické.

15:00
Karlovarsko patří mezi tři kraje s nejnižším HDP

A jak to s tou ekonomikou Karlovarského kraje vypadá podle statistik? Celková produkce kraje v porovnání se zbytkem republiky není nijak zářná. Přepočtený hrubý domácího produkt na 1 obyvatele dosahuje 77,7 procent republikového průměru a řadí tak kraj mezi tři s nejnižším hrubým domácím produktem. 25 procent hrubé přidané hodnoty kraje vytváří zpracovatelský průmysl následovaný obchodem a opravami motorových vozidel s 10 procent.

15:15
Proč dopravní struktura neodpovídá potřebám rozvoje kraje?

Proč na Karlovarsku chybí dálnice a dopravní struktura neodpovídá potřebám rozvoje kraje? Po roce 1989 vznikla v kraji z dopravního hlediska zcela nová situace. Otevřením hranic totiž mnohonásobně vzrostla zejména silniční doprava, a to jak osobních vozů, tak zejména vozů nákladních s nepříznivými dopady na životní prostředí. A dopravní struktura se této situaci dosud plně nepřizpůsobila.

15:41
Největší poptávka na trhu práce je na Karlovarsku po zdravotnících

Ačkoliv si na sokolovské střední škole žáci rádi vybírají automechaniku či strojní mechaniku, podle statistik jsou nejlépe umístitelnými absolventi ze zdravotnických oborů a administrativní pracovníci. Zdravotnické profese se dlouhodobě potýkají s nedostatkem odborných pracovníků, proto tito absolventi nemají téměř problém najít pracovní uplatnění na trhu práce. Na pozice administrativních pracovníků naopak většinou nejsou požadovány odborné znalosti, často tedy postačí dobrá znalost práce na PC, znalost alespoň jednoho světového jazyka nebo jiné obecné znalosti. Proto je tato pozice často vyhledávanou ze strany absolventů.

15:48
Po kuchařích a čišnících je poptávka, absolventi jsou však často bez práce. Proč?

Paradoxní situace panuje v oblasti poptávky po pracovnících v oblasti gastronomie a hotelnictví. Na úřadu práce jsou absolventi těchto oborů registrování dokonce nejčastěji mezi žadateli se středním odborným vzděláním. Přitom je v evidenci úřadu práce poměrně velký počet volných pracovních míst v oboru kuchař či číšník. Důvod, proč se nedaří nezaměstnané absolventy na tato místa dosadit? Absolventi nedisponují dostatečnou praxí, kterou zaměstnavatelé vyžadují.

16:03
"Objednávek z Česka je minimum," tvrdí výrobce strunných nástrojů z Chebska

Ze Sokolova jsme se vydali po klikatých úzkých silnicích znovu k německým hranicím, do Lub u Chebu. Tady sídlí tradiční výrobce strunných nástrojů, společnost Strunal. Firma patří k největším ve svém oboru v Evropě.

"Daří se nám docela dobře. Vyvážíme do celého světa, právě dokončujeme jednu větší objednávku do Japonska," říká výrobní ředitel Jaroslav Nalezenec. Přitom většina výroby putuje do zahraničí. "Objednávek z Česka je minimum," přiznává.

 

Více fotografií z výroby strunných nástrojů můžete vidět zde.

16:20
Strunal se nedostatku kvalifikovaných pracovníků neobává

Strunal, výrobce houslí, kytar, bas a dalších hudebních nástrojů, si nestěžuje na nedostatek mladých lidí v řemesle. "Obor se vyučuje v Chebu, tak nemáme strach, že bychom přišli o dorost," vysvětluje výrobní ředitel Strunalu Jaroslav Nalezenec. Firma, která loni dosáhla více nez třímilionového zisku, nyní hledá nová odbytiště například v Číně a Latinské Americe.

Více fotografií z výroby strunných nástrojů můžete vidět zde.

16:32
Výroba hudebních nástrojů nemá tradici jen v Lubech, ale i v Kraslicích

Hudební nástroje ale nemají tradici jen ve Strunalu v Lubech. Také Kraslice jsou proslavené výrobou dechových hudebních nástrojů, například ve firmě Amati-Denak. Průmyslovka, která tady výrobu dechových nástrojů učila, ale před dvěma lety pro nezájem žáků skončila. Od září se však otevřela nová miniškola, které zřídily přímo Kraslice. Do lavic prvního ročníku usedlo 23 žáků, většina je z Kraslic a blízkého okolí. Podle zástupců města mají jistotu, že po dokončení vyučení získají v regionu práci.

16:47
Lázeňská města jsou v rozkvětu, investoři v nich vidí potenciál

Během posledních let se západočeská lázeňská města notně zkrášlila. Snaha získat nejen zahraniční, ale i české klienty vede jednak k rozšiřování nabídky služeb stávajících lázeňských domů a jednak přivádí nové investory, kteří zde vidí prostor pro další hotely. Například česká společnost CPI Hotels zde letos otevřela nový luxusní hotel. „V nejbližších dvou až třech letech bychom chtěli otevřít v této oblasti několik dalších hotelů," řekl nedávno ředitel CPI Hotels Jan Kratina.

Jako klíčové pro rozvoj kraje vidí léčivé minerální vody i krajský mluvčí Jana Pavlíková. "Využití léčebných pramenů a historie lázeňství patří k hlavním atraktivitám Karlovarského kraje. Je jedním z hlavních odvětví pro udržení zaměstnanosti a rozvoj cestovního ruchu v kraji."

 

17:44
Konec on-line reportáže

Dojeli jsme do cíle. Naše on-line reportáž z Karlovarského kraje nyní končí. Děkujeme za pozornost.