Bývalý policejní prezident Petr Lessy se nedopustil trestného činu, když telefonoval s ministrem financí Miroslavem Kalouskem (TOP 09). Rozhodla o tom Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS).

Podle mluvčí Radky Sandorové inspekce prověřovala podnět ministra vnitra Jana Kubiceho týkající se hovorů, o jejichž obsahu se Kalousek přel s Lessym, zda byly o kauze letounů CASA, nebo policejních passatech.

"Vzhledem k tomu, že se neprokázalo podezření ze spáchání trestného činu ze strany příslušníka policie, byl případ odložen," řekla mluvčí GIBS. Kubice chtěl prověřit, zda se Lessy při telefonátech s Kalouskem nedopustil nezákonného jednání.

Lessy v červenci na jednání sněmovního bezpečnostního výboru uvedl, že mu Kalousek volal kvůli vyšetřování nákupu letounů a použil prý nevhodné výrazy, údajně i že budou "všichni odstíháni ve velmi krátké době". Pak Kalousek podle Lessyho v dalších telefonátech svá slova mírnil.

Kalousek ale tvrdil, že s Lessym hovořil o pořízení nových policejních passatů. Dokládal to mimo jiné tím, že už v lednu se podle něj Lessy obrátil na ministra vnitra se žádostí, aby sehnal peníze v souvislosti se schválenou vládní strategií bezpečnosti silničního provozu.

Kubice pak údajně psal Kalouskovi dopis, ve kterém také žádal peníze, přičemž ministr financí tomu nemohl vyhovět. Nahrávky telefonátů neexistují, a inspekce tak pracovala s případem "tvrzení proti tvrzení."

Související