Policie musí vyšetřovat Marka Dalíka na svobodě.

Obvodní soud pro Prahu 4 ve středu rozhodl, že poradce bývalého expremiéra Mirka Topolánka nemusí do vazby, přestože ji pro něj státní zástupce Jan Kořán požadoval kvůli obvinění z pokusu o podvod v souvislosti s uplácením při armádní zakázce na nákup obrněnců Pandur.

Kořán se obával toho, že by Dalík mohl nejen ovlivňovat případné svědky, ale že by také mohl uprchnout z Česka do svého sídla v Itálii. U soudu ale nepochodil.

"Soud nevyhověl návrhu na uvalení koluzní a útěkové vazby a obviněného propustil," řekl Kořán serveru IHNED.cz. Víc nechtěl soudní rozhodnutí komentovat.

Bradáčová: Podstatné je, že běží vyšetřování

Jeho nadřízená - vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová - uvedla, že respektuje rozhodnutí soudu. "Nemáme možnost opravného prostředku, ale pro mě je podstatné, že dál běží vyšetřování," řekla Bradáčová v České televizi.

Pokud by se Dalík trestnímu stíhání vyhýbal nebo ho mařil, může státní zastupitelství podat návrh na vazbu znovu.

Dalíkův advokát Tomáš Sokol byl spokojený, jeho argumenty u soudu uspěly. "Argumentovali jsme tím, že vazební důvody nejsou podepřeny důkazy o tom, že by klient mohl uprchnout nebo ovlivňovat potenciální svědky," řekl Sokol.

Místopředsedkyně soudu Libuše Jungová dodala, že soud lobbistovi neodebral ani cestovní pas, přestože jej sám nabízel. Může cestovat, kam chce.

"Soudkyně Marie Korbařová neshledala důvodnou obavu, že by obviněný mohl uprchnout nebo se skrývat, aby se trestnímu stíhání nebo trestu vyhnul," uvedla Jungová.

Dalík podle ní při výslechu uvedl, že rodinné a majetkové zázemí má pouze v České republice. "Ani hrozba vysokého trestu proto podle soudkyně neodůvodnila naplnění důvodu vazby útěkové," dodala Jungová s tím, že podle soudkyně nehrozí, že by obviněný mohl působit na dosud nevyslechnuté svědky, kteří se mají zdržovat v USA a v Izraeli.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 50 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.