Policie stále skládá mozaiku největšího zátahu na černý trh s alkoholem, který vyprovokovala série úmrtí na metanol v lihovinách.

Muže ze Zlínska, kterého policisté kvůli prodeji jedovatého alkoholu obvinili z obecného ohrožení, podezírají i z praní špinavých peněz.

Obviněný v září pověřil jednu Ukrajinku, aby v bance založila běžný a spořící účet, k němuž měl dispoziční právo.

"Podle našich zjištění, měl vše v bance vyřizovat, kdy jako e-mailové spojení uvedl svoji mailovou adresu. V následujících dnech měl tento muž, prostřednictvím vydané debetní karty, vložit ve čtyřech vkladech na běžný účet celkem 599 tisíc korun, které byly následně převedeny na spořící účet," popsal transakci mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej.

Policisté nyní muže podezírají z legalizace výnosů z trestné činnosti.

Metanolová aféra vypukla před měsícem a v Česku si vyžádala 28 životů. Vyšetřování případu za celou republiku převzala zlínská policie a tamní státní zastupitelství. V kompetenci okresních policistů zůstanou jen případy, které jsou vyšetřovány jako daňová trestná činnost a nemají souvislost s případy otrávených lidí.

Dva údajné původce kauzy policisté již obvinili z obecného ohrožení. Podle nich úmyslně v Opavě namíchali jedovatou směs a přes distributora alkoholu ze Zlínska ji uvedli do oběhu.

Obviněným hrozí 12 až 20 let vězení, případně i výjimečný trest. Policie kromě hlavních aktérů obvinila i menší distributory a prodejce, dohromady tak trestnímu stíhání čelí zhruba pět desítek lidí. Asi polovina z nich je ve vazbě.

Související