Spojené státy by mohly zasadit preventivní úder v případě bezprostřední hrozby kybernetického útoku z ciziny. Na bezpečnostní konferenci v New Yorku to ve čtvrtek prohlásil americký ministr obrany Leon Panetta. Varoval, že nejmenovaní útočníci v zahraničí mají v úmyslu napadnout počítačové kontrolní systémy, které řídí činnost chemických, energetických a dopravních systémů USA.

"Víme už o místech, kde se jim podařilo úspěšně tyto kontrolní systémy ovládnout ," konstatoval Panetta v projevu, který agentura Reuters označila za vůbec první řeč šéfa Pentagonu věnovanou výhradně počítačové bezpečnosti. "Víme, že chtějí vyvolat paniku a destrukci, připravit lidi o život," dodal.

Podle ministra mohou kybernetičtí útočníci vykolejit osobní vlaky, otrávit zásoby vody nebo vyřadit rozvod elektřiny na většině amerického území. Přestože si ale stále víc amerických privátních firem hrozbu uvědomuje, do zajištění té nejzákladnější kybernetické bezpečnosti investují podle něj jen málo.

Spojené státy jsou už dlouho znepokojeny útočným potenciálem Číny, Ruska a v poslední době i Íránu. Problémem ale zůstává, že zdroj počítačového útoku je těžké odhalit, což komplikuje případné zacílení odvety. Právě do řešení tohoto problému USA "výrazně investovaly" a investice se podle Panetty vyplácejí.

"Potenciální agresor by měl vědět, že Spojené státy jsou schopny ho lokalizovat a přivést k odpovědnosti za akce, které by mohly Ameriku poškodit," prohlásil ministr. "Pokud zjistíme okamžitou hrozbu útoku, který by vedl k závažným hmotným škodám nebo k úmrtí amerických občanů, musíme mít možnost zvolit příslušnou protiakci," dodal Panetta.