1. Triumf komunistů

Země zažila hned pět rudých premiér. Komunisté vyhráli ve dvou krajích, na Ústecku výrazně. Ve většině dalších krajů obsadili druhé místo. Jejich celkový volební výsledek se pohybuje kolem dvaceti procent. Postoupili do druhého kola ve dvanácti senátních obvodech. Jejich kandidát (Jiří Dolejš) vyhrál první kolo v Praze.

Nic z toho se za 23 let české demokracie nikdy nestalo. Protestní hlasy vynesly komunisty do politických výšin, ze kterých se už dá lehce dosáhnout na moc na celostátní úrovni.

2. "Nevýhra" ČSSD

ČSSD nedokázala obhájit vítězství ve všech krajích. Těžila z toho, že v polovině volebního období do Poslanecké sněmovny vládní strany pravidelně prohrávají. Nedokázala toho ale využít zcela ve svůj prospěch, o dominanci na levici naopak musí bojovat s KSČM.

Sobotkově straně ublížila nižší volební účast než před čtyřmi lety (36 oproti 40 procentům) a do jisté míry i skandály jejich krajských reprezentací (více v Ústí nad Labem, méně ve středních Čechách a v Moravskoslezském kraji).

Na druhou stranu: kandidáti ČSSD postupují do druhého kola ve 23 ze 27 senátních obvodů. Je jisté, že v Senátu získají sociální demokraté absolutní většinu.

3. Propad ODS

Petr Nečas se snaží svést porážku v krajských i senátních volbách na "politické kyvadlo", tedy na to, že voliči pravidelně trestají stranu s největší vládní odpovědností. Jenže propad ODS (celostátně získala jen kolem 12 procent hlasů) je hlubší než v roce 2004 u tehdy vládní ČSSD.

Jediný úspěch zaznamenala ODS na Plzeňsku, kde kandidátku vedl Jiří Pospíšil, kterého Petr Nečas značně potupným způsobem sesadil z postu ministra spravedlnosti.

Už teď je také jasné, že ODS ztratí i v Senátu. Obhajuje třináct křesel, ve druhém kole má jen deset zástupců. Ztratila tradiční dominanci v senátních kláních v Praze.

"Výstražné referendum" prohrála jak ODS, tak Petr Nečas osobně.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.