Oldřich Bubeníček se narodil ve východních Čechách v roce 1953. Největší politický úspěch ale zažil na severu v sobotu. Jeho KSČM v Ústeckém kraji suverénně zvítězila se ziskem 25,26 procenta hlasů. Je velmi pravděpodobné, že se muž, který se živil jako dělník, novinář a zpravodaj Haló novin, stane novým hejtmanem. Bubeníček je ostříleným politickým matadorem, dvakrát se na Teplicku pokoušel o průnik do Senátu.

Do strany vstoupil v době normalizace v roce 1974. Od roku 2004 je Bubeníček zastupitelem Ústeckého kraje. Komunisté v kraji podporují prolomení limitů těžby hnědého uhlí a další slučování středních škol. Podle předsedy strany Vojtěcha Filipa bude KSČM chtít vést povolební vyjednávání. "Náš vyjednávací tým je na to připraven,“ řekl serveru IHNED.cz.

Dalším, kdo si dělá zálusk na hejtmanský post, je současný náměstek karlovarského hejtmana Jaroslav Borka. I v nejzápadnějším kraji komunisté vyhráli, i když jen o setinky před druhou ČSSD. V regionu už koalice ČSSD-KSČM vládne od roku 2008, nyní je pravděpodobné, že se posílí vliv vítězných levicových radikálů.

Volby neskončily špatně ani pro ČSSD. Sociální demokraté obhájili prvenství v devíti krajích. Mocenské pozice si tedy udrží např. muž číslo dvě ČSSD Michal Hašek a jihočeský hejtman Jiří Zimola. Novou tváří mezi hejtmany ČSSD bude čtyřicetiletý Miroslav Novák, který dříve působil jako asistent Lubomíra Zaorálka. Současný první náměstek hejtmana tak nahradí Jaroslava Palase, který se nerozešel v dobrém se šéfem strany Bohuslavem Sobotkou.

Oproti volbám v roce 2008 si polepší i občanští demokraté, ale velkou radost z toho mít nemohou. Vyhráli totiž pouze v Plzeňském kraji, kde o necelá dvě procenta porazili ČSSD. Důvod k radosti tak měl bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, který byl volebním lídrem ODS v kraji. "Tyhle volby jsem vnímal jako referendum o mně samém. Zda mám z politiky odejít a věnovat se jen Museu Kampa. Tento výsledek je pro mě potvrzením toho, že se mám ještě veřejně angažovat. Mám mandát od voličů a chci se věnovat Plzeňskému kraji," uvedl Pospíšil, který je podle Respektu v části ODS považován za zrádce.

Důvodem byla Pospíšilova podpora nejvyššího žalobce Pavla Zemana, který loni v listopadu nechal znovuotevřít kauzu údajné korupce bývalého ministra životního prostředí a vlivného člena ODS Pavla Drobila.

Související