Přes 200 tisíc hlasů skončilo o letošních volbách v koši. Za překvapivě vysoký počet neplatných hlasů v některých obcích stojí podle odborníků i jejich představitelů souběh krajských a senátních voleb. Část voličů ale také podle nich vyjádřila nespokojenost s kandidáty vhozením prázdných obálek. K podobnému kroku vyzývaly různé iniciativy třeba na internetu.

Záměna obálek se projevila především u voleb do horní komory parlamentu. Ve velkých městech jako Praha a Brno přitom chybné hlasy dosáhly jen kolem dvou procent, na Sokolovsku to ale bylo přes 12 procentních bodů.

Pouze 79 procent těch platných zaznamenali v Hrušovanech na Chomutovsku. "Hlavním důvodem byly přehozené obálky. Šlo o neznalost, i když taky jsme evidovali šest prázdných obálek, tam by mohlo jít o nějaký projev nesouhlasu," řekl IHNED.cz předseda tamní volební komise Jaroslav Brožka.

Neplatných hlasů v celém Česku přitom oproti roku 2008 přibylo, v případě voleb do krajských zastupitelstev se jich objevilo dokonce dvakrát tolik. Tehdy šlo o 67 091 hlasů, letos je jich 120 061, tedy přes 4 procenta. Dalších 87 tisíc hlasů nyní propadlo při výběru kandidátů do Senátu.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.