Druhým dnem pokračují vyjednávání o podobě koalic, které budou následující čtyři roky vládnout v krajích.

Pardubická ČSSD se už dohodla na spolupráci se Stranou práv občanů – Zemanovci. S dalšími subjekty ještě bude jednat. V Olomouckém kraji se vítězní sociální demokraté sešli s druhými komunisty, nevylučují ale ani spojenectví s ODS a Koalicí pro Olomoucký kraj.

Na jižní Moravě se zase schyluje k obnovení dosluhující koalice ČSSD s lidovci. Velká nejistota panuje v kraji Plzeňském, kde se bude snažit vítězná ODS v čele s bývalým ministrem Jiřím Pospíšilem přemluvit ke spolupráci druhou ČSSD. Ta však může stejně jako loni vládnout dál spolu s komunisty.

Sociální demokracie, která v Pardubickém kraji vyhrála volby, má již jednoho jistého koaličního partnera. Dohodla se se Stranou práv občanů - Zemanovci.

"Po dnešku bude vytvořen vyjednávací dvojblok ČSSD a Zemanovci, který bude jednat s dalšími možnými koaličními partnery," uvedl lídr soc dem Martin Netolický. Podle lídra SPOZ Jaromíra Duška je shoda obou stran na programu vysoká.

Sociální demokraté se v neděli sešli také s Koalicí pro Pardubický kraj, kterou tvoří lidovci, SNK - Evropští demokraté a politické hnutí Nestraníci. Podle Netolického bylo jednání velmi seriózní a věcné, přístup partnera považuje za "mimořádně zodpovědný" a v mnoha věcech se obě strany shodují. Spolupracovaly již v dosavadním vedení kraje.

V pondělí se socialisté sejdou s KSČM, v týdnu chtějí spolu se Zemanovci absolvovat další vyjednávání. Netolický i Dušek uvedli, že zatím nedávají přednost ani jednomu z dalších možných partnerů.

V Plzeňském kraji má nejlepší vyjednávací pozici rovněž ČSSD, která získala ve volbách stejně jako ODS 15 mandátů. Výhra ODS totiž byla jen těsná a do počtu zastupitelských křesel se nakonec nepromítla.

Podle lídra občanských demokratů Pospíšila bude záležet především na tom, zda ČSSD bude spolupracovat s ODS a případně s TOP 09, nebo zda znovu jako dosud přizve k vládě nad krajem komunisty, kteří získali 12 křesel.

"Bude na rozhodnutí ČSSD a osobním rozhodnutí a odpovědnosti pana Chovance, zda bude respektovat výsledek voleb a přijme post náměstka hejtmana," uvedl Pospíšil.

Socialisté si v Olomouckém kraji s komunisty notují

Vítězná ČSSD zahájila povolební jednání o nové koalici také v Olomouckém kraji. Jako první se sešla s komunisty, kteří ve volbách skončili druzí.

Podle lídra ČSSD Jiřího Rozbořila do konce týdne koalice určitě nevznikne. Přestože komunisté odcházeli z jednání optimističtí, ČSSD údajně zvažuje obě možné varianty. Kromě koalice s KSČM i případné spojení s ODS a Koalicí pro Olomoucký kraj společně se starosty KDU-ČSL a Stranou zelených.

"Projednávali jsme programové shody, kde jsme neshledali žádné velké rozdíly. Druhým tématem byly případné problémové věci, které se v příštích čtyřech letech musejí řešit, jako je například spalovna či Jesenická nemocnice.

Na příští jednání si obě strany připraví materiály. Třetím bodem byl první nástřel složení rady," řekl Rozbořil.

Lidovci v Jihomoravském kraji nabízí vítězným sociálním demokratům nekomunistickou variantu koalice. Pokud skončí v opozici, budou podle lídra strany Stanislava Juránka nadále podporovat projekty přínosné pro region. Lidovci byli ve volbách na jihu Moravy třetí, volby vyhrála ČSSD a druhá byla KSČM.

"Myslím, že ani teď s tímto volebním výsledkem není čas pro to, aby komunisté byli ve vládách, byť na úrovni krajů. Jsem rád, že náš volební výsledek dal možnost nekomunistické koalice," řekl Juránek.

Vítězná ČSSD se s lidovci i komunisty sešla už v neděli, o budoucí koalici nejspíš rozhodne její pondělní grémium.

Jednání o nové koalici v Karlovarském kraji začne mezi vítěznou KSČM a druhou ČSSD oficiálně v pátek. Mezitím se ale patrně uskuteční další neoficiální setkání. Komunisté totiž chtějí oslovit také další strany, které získaly mandáty v zastupitelstvu. Lídr komunistů Jaroslav Borka řekl, že to považuje za slušnost.

Borka připustil, že KSČM v Karlovarském kraji volební vítězství tak trochu zaskočilo. Komunisté počítali spíše s druhým nebo třetím místem. Dosud není jasné, zda bude KSČM uplatňovat nárok na post hejtmana.

Z Borkových vyjádření zatím vyplývá, že o toto místo příliš nestojí. Komunisté ale každopádně budou chtít více míst v devítičlenné radě, kde měli dosud dvě křesla. Pokud by do koalice šli jenom s ČSSD, nejspíše by chtěli čtyři až pět křesel. "Konkrétní ale budeme až v pátek," dodal Borka.

Také ČSSD nejspíše osloví některé další strany, ovšem za hlavního partnera pro vyjednávání považuje komunisty. S nimi sociální demokraté vládli minulé čtyři roky. ČSSD v pondělí sestaví tým pro koaliční jednání a stanoví si kritéria, kterých se hodlá držet.

Související