Tuzemák s etiketou Likérky Drak obsahoval 50 procent metanolu.

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) jej našla minulý týden v několika vzorcích ve zlínském skladu společnosti Verdana, která je výhradním distributorem Likérky Drak.

K distribuci do maloobchodní sítě bylo připraveno 7 600 lahví o obsahu 0,42 litru. Inspekce bude prověřovat další vzorky. Vzhledem k tomu, že balení nebyla označena šarží, považuje inspekce veškerý alkohol v těchto lahvích za potenciálně nebezpečný.

Podle mluvčího SZPI Pavla Kopřivy by nalezené množství dokázalo usmrtit tisíce lidí.

"Nechápu to, je to naprostý nesmysl," reagoval na zveřejnění výsledků rozboru vzorků alkoholu jednatel likérky Pavel Čaniga.

Metanol a etanol - půl na půl

Laboratorní analýza odebraných vzorků prokázala, že v litru absolutního alkoholu bylo 536 000 miligramů metanolu. To znamená, že metanol a etanol byly míchány do výrobku půl na půl.

"Inspekce předala veškerá zjištění policii a Celní správě. Vzhledem k závažnosti nálezu je sklad zajištěn před případným pohybem zboží v návaznosti na opatření, které už SZPI a Celní správa učinily v předchozích dnech," uvedl Kopřiva.

SZPI pokračuje v testování lihovin, které považuje za rizikové.

Likérka tvrdí, že ji SZPI chce zlikvidovat

Pavel Čaniga uvedl, že žádné informace o výsledcích rozborů nedostal.

"Volal jsem na inspekci, ale nechtějí mi nic říct. Nikdo mě nekontaktoval, víc jste mi k tomu řekl až vy," řekl zpravodaji ČTK.

Kroky SZPI považuje za součást "likvidační strategie" namířené proti Likérce Drak. "Pořád se něco pomalu tahá a dřív, než se to dozvím já, to dají do novin," rozčiloval se Čaniga.

Po inspekci prý bude požadovat konfrontační vzorky. "U mě se totiž metanol vůbec neobjevuje," doplnil

Případem se zabývá i policie. "Budeme zjišťovat, odkud metanol pocházel," řekla krajská policejní mluvčí Jana Macalíková.

Dodala, že kriminalisté prověřují, zda existuje napojení na sklad v Opavě, odkud se do celé České republiky šířil otrávený alkohol v takzvané metanolové aféře.

Podezřelý sklad

Ve zlínském skladu, na který podle Macalíkové upozornil anonym, našla inspekce už minulý týden 31 426 lahví a šestilitrových barelů Likérky Drak, celkem tedy 56 360 litrů lihovin.

Balení nebyla označena šarží, firma nedokázala předložit ani průvodní dokumentaci. Nebylo proto možné zjistit původ lihu a datum výroby.

Robert Sedlařík, jednatel společnosti Verdana z Bystřice pod Hostýnem, tehdy uvedl, že některé šarže byly nečitelné, a slíbil, že budou opraveny. V úterý svůj mobilní telefon nezvedal.

Metanolová aféra vypukla v Česku na začátku září. Vyžádala si 28 životů, další lidé budou mít doživotní následky, zejména poškozený zrak. V souvislosti s aférou stíhá policie několik desítek osob. Dva údajní původci otravy a distributor pančovaného alkoholu jsou obviněni z úmyslného obecného ohrožení se sazbou 12 až 20 let, případně s výjimečným trestem.

Související