Bývalého řidiče Romana Smetanu, odsouzeného za malování tykadel na předvolební plakáty politiků, převezou policisté do věznice na Pankráci.

Zadrželi ho na policejní služebně v Bartolomějské ulici v centru Prahy, kam v úterý dopoledne dobrovolně přišel podat vysvětlení, proč minulý týden nenastoupil do vězení.

"Dnes v 11 hodin se opravdu dostavil na místní oddělení a na místě byl omezen na osobní svobodě," uvedla pražská policejní mluvčí Eva Kropáčová.

Smetanu policie zadržela i dříve, neměla však soudní příkaz, a musela jej proto pustit na svobodu.

"Převážejí ho do pankrácké věznice," informovala server iDnes.cz prezidentská kandidátka Táňa Fischerová, která spolu s desítkami dalších příznivců přišla Smetanu do Bartolomějské ulice podpořit.

"Jsem přesvědčená, že pan Smetana do vězení nepatří a celé je to tragický omyl," sdělila.

Mezi Smetanovými "fanoušky" nechyběl ani Jiří Dienstbier. Ten považuje přístup státu ve Smetanově kauze za nepřiměřeně tvrdý a domnívá se, že jeho čin neměl být kvalifikován jako trestný čin, ale pouze jako přestupek.

"Chci zdůraznit, že právo na svobodné vyjádření názorů je tady mnohem podstatnější než směšně malé poškození majetku politické strany," řekl.

Dvě třetiny 100denního trestu

Trest si má Roman Smetana odpykat proto, že odmítl vykonat veřejně prospěšné práce, které mu společně s náhradou škody za poničení plakátů uložila soudkyně Markéta Langerová, manželka exministra vnitra Ivana Langera.

Ze 100denního trestu vězení si Smetana odseděl teprve třetinu. Brány olomoucké vazební věznice mohl předčasně opustit 24. května díky intervenci tehdejšího ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila.

Ten podal stížnost pro porušení zákona, Nejvyšší soud ji ale později zamítl, a Smetana tak nyní bude muset strávit za mřížemi dalších 67 dní. Trest si pravděpodobně odpyká v Olomouci.

K výkonu trestu měl Smetana nastoupit už minulý týden, do olomoucké věznice ale nedorazil. Soud na něj proto v pondělí vydal zatykač, informovala Eva Kropáčová.

Policisté začali bývalého řidiče prověřovat také kvůli podezření z maření výkonu úředního rozhodnutí. Zatím ho však neobvinili a případ předají do Olomouce.

Znechucení z korupce

"Tykadlový řidič" od začátku tvrdí, že do vězení nepatří. Pomalováním politických reklam chtěl prý jen vyjádřit své znechucení z politické scény a korupčních kauz.

Zvažoval dokonce, že kvůli svému případu podá stížnost k Ústavnímu soudu. Nakonec to ale neudělal. Svým příznivcům prostřednictvím internetu vzkázal, že je malá šance na úspěch a navíc by hrozilo smetení případu ze stolu kvůli nevyužití všech opravných prostředků.