Zastupitelstvo Prahy 5 v úterý nečekaně odvolalo starostu Radka Klímu (TOP 09). Oficiálně prý proto, že bylo nespokojeno s tím jak městskou část vede. Klíma to ale odmítá. Doplatil prý na to, že na radnici odmítal krýt praktiky hraničící s porušováním zákona.

Koalici v Praze 5 tvoří ČSSD, TOP 09 a Věci veřejné

"Důvodem odvolání starosty byla dlouhodobá nefunkčnost úřadu a nekomunikativnost starosty," řekl zastupitel Lukáš Herold (ODS).

Klíma nabízí vysvětlení jiné. Důvodem prý je to, že odmítl krýt například privatizaci půdních prostor, které byly za nejasných okolností přiděleny současným majitelům. "Kromě jiného jsem také odmítal podepisovat objednávky na služby bez vypsání transparentních výběrových řízení," dodal.

Hlasování o odvolání Klímy inicioval klub Nezávislých. V tajném hlasování se pak k návrhu přiklonila i část TOP 09, zastupitelé za ČSSD a Věci veřejné. Podle neoficiálních informací za koncem starosty stojí vnitřní rozkol uvnitř TOP 09.

Podle zdrojů z jednání by na post starosty mohl usednout nynější první místostarosta Miroslav Zelený (TOP 09), který zatím radnici povede. TOP 09 o tom bude v následujících dnech jednat.

Radnice na Praze 5 v poslední době sklízela kritiku například za umístění betonových koryt na chodníky na Smíchově. Hájila se tehdy tím, že chce rozšířit zeleň v ulicích. Ohromné betonové květináče, které zabraly značnou část chodníku, ale sklízely kritiku například kvůli tomu,  že zkomplikují práci záchranářům.

Související