Syrské Aleppo bylo poprvé osídleno v roce 6000 před naším letopočtem. Bylo to nejkrásnější místo starověké Sýrie a po Istanbulu a Káhiře třetí nejdůležitější město Osmanské říše. Stavba velké aleppské mešity začala v roce 715 a mimo jiné je v ní hrobka spojovaná se jménem Jana Křtitele.

Slavná historie je však minulostí. Mešita ve Starém Městě v Aleppu a nedaleký súk - kryté tržiště, které na místě stálo už ve středověku, jsou vyhořelá a v rozvalinách. Zdi chrámu rozryly zbloudilé kulky.

Aleppská mešita a súk jsou zatím posledními památkami zničenými v bojích syrských vojáků prezidenta Bašára Asada a rebelů, píše britský list The Telegraph. Asadovi vojáci se v mešitě skrývali několik měsíců a rebelové se tento týden rozhodli pro frontální útok.

Nyní se obě strany vzájemně obviňují ze zničení cenné architektonické památky.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.