Premiér Petr Nečas v pondělí představil kompromisní  návrh na zvýšení DPH: Spodní sazby by stoupla o procento na 15 procent a horní sazba by zůstala dvacetiprocentní. Návrhem chtěl uchlácholit šest nespokojených poslanců ODS, kteří jej obviňují, že ODS nedodržuje sliby dané voličům.

Jeho návrh ale při úterním jednání pracovní skupiny v ODS neprošel. Respektive zůstává na stole, stejně jako další dvě varianty, jejichž podobu experti ODS nezveřejnili.

Jednání opět za týden

Skupina se opět sejde v úterý za týden před jednáním sněmovního klubu ODS. "S dohodou nebo nedohodou předstoupíme před klub, ten rozhodne hlasováním," dodal Suchánek.

Nečasův návrh ale jeden z nespokojených poslanců Petr Tluchoř kritizoval ještě předtím, než jednání začalo.

"Návrh premiéra nezvyšovat horní sazbu DPH je jako sebereflexe voleb zoufale málo. Po historickém debaklu ODS je nutné zrevidovat celou vládní politiku, a ne si jen hrát s jedním procentem DPH. To problém neřeší, ale prohlubuje. ODS se musí změnit, jinak skončí jako politická strana. Premiérem požadovaný klid na práci je cestou ke konci ODS," uvedl ještě před jednáním skupiny Tluchoř.

Nečas představil kompromis po vypjatém pondělním jednání výkonné rady ODS, které řešilo neúspěch ODS ve víkendových krajských volbách. Původně předpokládal, že se horní sazba DPH zvedne na 21 procent.

Podle dalšího z nespokojených poslanců Jana Floriána jednání o balíčku budou pokračovat. "Preferujeme nezvyšování daní a zatím není v tuto chvíli nic definitivně dohodnuto," uvedl.

Další z rebelů Radim Fiala označil Nečasův návrh za "posun správným směrem". "To dokazuje, že cesta existuje, a věřím, že nalezneme řešení, aby se nemusely zvedat daně v ČR," uvedl.

Předchozí pokus vlády prosadit soubor daňových a dalších změn skončil neúspěchem. Předlohu vetoval Senát a při opakovaném hlasování ve sněmovně se část poslanců ODS postavila proti. Vláda proto vzápětí předložila balíček znovu a spojila s ním svou důvěru.

Balíček vedle zvýšení DPH zavádí dodatečné zdanění lidí s vyššímy příjmy, omezuje výdajové paušály živnostníků a ruší slevu na dani u pracujících důchodců. Sněmovna by měla předlohu schvalovat na schůzi, která začne příští úterý.

Související