Vrchní soud v Praze potvrdil, že švagrové bývalého prezidenta Václava Havla Dagmaře patří polovina pražského paláce Lucerna, kterou koupila od společnosti Chemapol. Havlové tak nyní podle pravomocného verdiktu patří celá budova.

Odvolací jednání se týkalo jejího sporu se správcem konkurzní podstaty po společnosti Chemapol Reality. Havlová uspěla i soudu první instance.

Podíl v paláci, který postavil dědeček zesnulého prezidenta na počátku 20. století, Havlová před 13 lety pořídila za 145 milionů. Chemapol Reality ho ale v roce 1997 získal od exprezidenta za 200 milionů korun. Správce konkurzu se proto snažil prodej zneplatnit, protože se mu nelíbil rozdíl v ceně.

Nákup financovala Havlová tak, že odkoupila od věřitelů pohledávky vůči firmě ve výši 230 milionů korun. Vzala si na to úvěr jištěný druhou polovinou Lucerny.

Správce konkurzu ale tvrdí, že obě strany uzavřely dohodu o narovnání, nikoliv o prominutí dluhu. Úpadce podle něho nabídku Lucerny neinzeroval a celý prodej byl orientován na Havlovou.

Městský soud nemovitost z konkurzní podstaty po firmě C.H.R. při předchozím projednání vyjmul. Opíral se při tom o znalecký posudek ústavu Tacoma, podle kterého byla v roce 1999 tržní hodnota poloviny Lucerny zhruba 137 milionů korun.

Rozsáhlý objekt poblíž pražského Václavského náměstí, kde se mimo jiné odehrávají filmové premiéry, koncerty a plesy, získali bratři Havlové krátce po sametové revoluci. Ivan Havel poté svěřil svůj podíl manželce.

Související