Fakt, že policie v poslední době obvinila řadu politicky činných osob, nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, nevnímá tak, že se „něco děje“. „Nevím, jestli hovořit o nějaké změně. Spíše bych řekl, že je to dáno tím, že v současné době státní zastupitelství a policie pracuje, jak by měla,“ řekl Zeman v rozhovoru pro týdeník Ekonom.

„Z hlediska veřejnosti to může být zásadní. Ale z mého pohledu to není nic plánovaného, nic, co by mělo v současné době kulminovat,“ dodal. Státní zastupitelství podle něj ročně zahajuje trestní stíhání ve zhruba sto tisící kauz a jak říká, „mediální kauzy jsou z toho jen malý střípek“.

Překvapení nad Dalíkem

Vůbec poprvé se Zeman veřejně vyjádřil i k zatčení Marka Dalíka, někdejšího blízkého spolupracovníka premiéra Topolánka. „ To, co si lidé představují, co chtějí a to, co píší média, je jedna stránka věci. Ta druhá je to, co je obsaženo ve spise – to jsou důkazy. Orgány činné v trestním řízení mohou obvinit pouze z takového trestného činu, na který postačují důkazy,“ komentoval fakt, že byl Dalík obviněn v kauze nákupu Pandurů pro českou armádu nikoli z korupce, ale z podvodu.

„Jaký bude další osud trestního stíhání obviněného Dalíka, to se uvidí. Obecně v každém případě je ale možná překvalifikace trestného činu v závislosti na vývoji trestného řízení,“ dodal Zeman. A překvapil ho fakt, že Dalík navzdory návrhu státního zástupce neskončil ve vazbě? „Já si tyto emoce nepřipouštím. Státní zástupce shledával důvod vazby. Proto byl obviněný zadržen, byl podán návrh na vzetí do vazby, soud tyto důvody neshledal a tudíž propustil ze zadržení. Tak to je prostě postaveno v trestním řádu. O vazbě rozhoduje soud a já to naprosto respektuji,“ řekl Zeman týdeníku Ekonom.


 

Týdeník Ekonom - č. 42/2012KOMPLETNÍ ROZHOVOR S NEJVYŠŠÍM STÁTNÍ ZÁSTUPCEM PAVLEM ZEMANEM NAJDETE V NOVÉM VYDÁNÍ TÝDENÍKU EKONOM, KTERÝ VYŠEL VE ČTVRTEK 18. ŘÍJNA.

Související