Protikorupční policie navrhla obžalovat poslance Otto Chaloupku z Věcí veřejných kvůli korupci.

Podle policie chtěl po svém někdejším asistentovi Vratislavu Vařejkovi, aby mu odevzdával až polovinu platu. Hrozil mu, že pokud to neudělá, ukončí s ním spolupráci. Informoval o tom deník Právo.

Šéf okresních žalobců z Hodonína Antonín Budiš listu řekl, že o podání žaloby rozhodne do čtrnácti dnů. Obviněn byl i Vařejka, který policii na kauzu upozornil. Podle kriminalistů ovšem i on jednal protizákonně, protože uplácel. Místo asistenta si chtěl totiž nechat.

Vařejka si proti obvinění podal stížnost. "Přijde mi to absurdní. Celou dobu mne vyslýchali jako svědka," řekl v červenci Vařejka serveru Aktuálně.cz.

Poslance Chaloupku vydala sněmovna k trestnímu stíhání kvůli podezření z korupce v červnu. Chaloupka tvrdil, že je nevinen a poslance žádal, aby hlasovali proti jeho vydání.

20 tisíc. Každý měsíc

Vařejka se na policii obrátil vloni na jaře a předal jí nahrávku, na níž ho jeho šéf jasně úkoluje: z platu poslaneckého asistenta musí každý měsíc odvádět 20 tisíc.

"Chtěl ty peníze pro sebe a v obálkách," řekl Vařejka v dubnovém rozhovoru pro IHNED.cz.

Třetí poslanec před soudem?

Pokud státní zástupce policii vyhoví a obžalobu k soudu podá, půjde v aktuálním volebním období už o třetího poslance, který stane před trestním senátem. V dubnu byli nepravomocně odsouzeni Chaloupkovi bývalí straničtí kolegové z Věcí veřejných - poslanci Vít Bárta a Jaroslav Škárka.

Bárta dostal podmínku kvůli korupci, když měl uplácet své vlastní poslance ze strany Věci veřejné, Škárka má jít na tři roky do vězení za podvod. Nyní oba čekají na odvolací soud.

Kromě toho protikorupční policie ještě stíhá další poslance: bývalý sociální demokrat David Rath sedí od května ve vazbě kvůli podezření z machinací s veřejnými zakázkami ve Středočeském kraji, kde byl hejtmanem, a exministryni obrany Vlastu Parkanovou (TOP 09) detektivové obvinili kvůli údajnému předraženému nákupu armádních dopravních letounů CASA.

Související