Každoroční debatní setkání Forum 2000 začne v neděli vpodvečer společenským večerem v Pražské křižovatce. Zahájí ho mimo jiné i bývalá slovenská premiérka Iveta Radičová.

Letošní, již šestnáctý ročník nese podtitul Média a demokracie. Toto téma bylo vybráno na přání loni zesnulého prezidenta Václava Havla.

Tento rok je to poprvé, co se třídenní konference v odsvěceném kostele sv. Anny, bude konat bez jeho přispění. Jako jeden z duchovních otců se jí vždy účastnil nebo alespoň posílal vzkaz delegátům.

Vedle českých politiků a expertů na Forum 2000 přijede například bývalá šéfka americké diplomacie Madeleine Albrightová, premiér tibetské exilové vlády Lozang Sanggjä nebo ministryně zahraničí Chorvatska Vesna Pusičová a místopředsedkyně srbské vlády pro EU Suzana Grubješičová. Přijedou i běloruští opoziční aktivisté a experti a novináři z Číny a dalších zemí.

Konference se každý rok věnuje aktuálním světovým problémům. Po smrti Václava Havla nadace uvažovala o jejím zrušení. Převládl ale názor, že je správné pokračovat. Nadace Forum 2000 ztělesňuje odkaz Havla v oblasti podpory demokracie, lidských práv a rozvoje občanské společnosti, uvedl nový ředitel nadace Jakub Klepal. Ten ve funkci nahradil dlouholetého ředitele Oldřicha Černého, který letos na jaře zemřel.

Související