Sociální demokraté by neměli navrhovat do vedení krajů nikoho, kdo je spojen se skandály. Komunisté to budou požadovat po ČSSD při vyjednávání o krajských koalicích.

Podmínku KSČM v neděli řekl její předseda Vojtěch Filip v pořadu Partie televize Prima. Týká se to především Ústeckého kraje.

"Politickou schopností je prokázat, že při svém jednání jsem se nedopustil něčeho, co by mohlo být předmětem činnosti orgánů činných v trestním řízení," uvedl Filip. Postup komunistického vyjednávače na Ústecku Oldřicha Bubeníčka považuje za správný.

Komunisté mají na Ústecku výhrady proti sociálnědemokratické hejtmance Janě Vaňhové a jejímu náměstkovi a předsedovi krajské organizace ČSSD Arnu Fišerovi. V kraji KSČM volby vyhrála a předseda demokracie Bohuslav Sobotka pak vedení ústecké ČSSD nepřímo vyzval k odstoupení.

Podle Filipa je důležité hodnotit kandidáty a jejich aktivity podle toho, jak by jejich přítomnost ohrožovala stabilitu uzavřené koaliční smlouvy. Například po potížích ústecké Krajské zdravotní je podle něj kromě policejního vyšetřování nutné nově nastavit hospodaření zdravotnických zařízení. Krajská zdravotní byla v minulosti často kritizována kvůli předraženým zakázkám. Nakonec musela vrátit evropskou dotaci.

Kromě ČSSD vyjednávají komunisté na Ústecku i s hnutím Severočeši. Zatím neví, se kterou stranou koalici uzavřou, případně zda nevytvoří trojkoalici. Rozhodnout by se měli v pondělí.

 

Sociální demokraté podporu ztratili

ČSSD oproti minulým krajským volbám ztratila na Ústecku polovinu voličů a někteří komunisté se proto spolupráce s ní obávají. Propad přičítají skandálům v minulém volebním období a také koalici ČSSD a ODS. V září například putoval do vazby náměstek hejtmanky Pavel Kouda (ČSSD).

Kromě Ústeckého zvítězili komunisté i v Karlovarském kraji. V mnoha dalších, kde zvítězili sociální demokraté, výrazně posílili. ČSSD s nimi chce vyjednávat o možných koalicích a podílu na krajském vedení i v dalších krajích.