Velitelem společných sil armády se 1. listopadu stane Ján Gurník. Nahradí svého předchůdce Hynka Blaška, který v létě odešel do zálohy. Ke stejnému datu se novým šéfem Vojenského zpravodajství stane Milan Kovanda.

Armádní rozvědce před ním velel Ondrej Páleník, který se podle dřívějších informací České pozice stane novým šéfem Správy státních hmotných rezerv. O personálních změnách v armádním velení ve čtvrtek informovala mluvčí generálního štábu Jana Růžičková.

Dvaapadesátiletý brigádní generál Gurník absolvoval vojenskou vysokou školu ve Vyškově. Později vystudoval americkou válečnou akademii v Carlisle. Od roku 2002 byl velitelem čtvrté brigády rychlého nasazení. Mezi lety 2004 a 2008 vykonával funkci zástupce velitele společných sil - velitele pozemních sil. Tři roky strávil jako náčelník sekce logistiky na společném velitelství NATO v Nizozemsku. Za službu v armádě získal řadu vyznamenání.

Dvaačtyřicetiletý Kovanda dosáhl hodnosti brigádního generála. Je absolventem stejné školy ve Vyškově jako Ján Gurník. V letech 2006 až 2010 byl velitelem 601. skupiny speciálních sil. Od května 2010 byl zástupcem velitele společných sil. Má za sebou působení v zahraniční misi KFOR na území Kosova. Třikrát se zúčastnil alianční operace v Afghánistánu. Je nositelem řady vojenských vyznamenání.

Předchozí velitel společných sil Blaško odešel na konci července do zálohy. Za zásluhy obdržel čestný odznak od náčelníka generálního štábu Petra Pavla.

 

Výměnu Páleníka za Kovandu odsouhlasila v polovině září vláda. Podle informací serveru České pozice se Páleník stane novým ředitelem Správy státních hmotných rezerv. Organizace téměř rok nemá řádně jmenovaného předsedu, úřad vedl místopředseda Tomáš Perutka.

Související