Vyšetřování v metanolové kauze policii dovedlo znovu na Zlínsko, ve čtvrtek zatkla celkem osm lidí v hotelu Lázně Kostelec. Mluvčí policejního prezidia Štěpánka Zatloukalová potvrdila, že policie zadržela také dosud hledaného Sedlaříka a Březinu.

"Nebudeme ani upřesňovat, na kterých konkrétních místech v Čechách a na Moravě zasahujeme," dodala mluvčí. Podrobnosti sdělí policisté zabývající se organizovaným zločinem v pondělí.

Podle informací médií stojí Březina za Likérkou Drak. V lihovinách s její etiketou byly ve zlínském skladu Verdany dříve nalezeny lihoviny s 50 procenty metylalkoholu. Osmatřicetiletého Sedlaříka policie hledala zhruba týden.

Kriminalisté ve čtvrtek zasahovali také v Hotelu Lázně Kostelec u Zlína, který patří Březinovi. Podle státního zástupce Romana Kafky, který má na starost vyšetřování metylalkoholové aféry, se zásah sice kauzy týkal, ale "primárně jiné trestné činnosti". Podle ČTK by to mohlo být obchodování s nelegálním alkoholem.

Podle České televize byl Březina v minulosti podezřelý z nelegálních obchodů s lihem a obviněný z únosu. Z dřívějšího zjištění Reportérů ČT vyplývá, že Březina je také neoficiální hlavou společnosti Morávia-Chem, kde pracoval i jednatel firmy Carlogic Tomáš Křepela - jeden ze dvou hlavních obviněných v metanolové kauze.

Obviněný jednatel Likérky Drak Pavel Čaniga už dříve uvedl, že Morávia-Chem je dodavatelem lihu do této likérky. Společnost však popřela, že by směs s metanolem přišla od ní.

Čaniga podle Mladé fronty Dnes také také nařkl z čachrů s kolky také celníky. Obvinil je z toho, že použili kolky, které už jim jednou vrátil. Prý se ukázaly ve skladech společnosti Verdana.

Majitelem Lázní Kostelec je společnost Zlínsat, ve které má Březina čtvrtinový podíl. Ve firmě Morávia-Chem a ani v Likérce Drak naproti tomu podle údajů v obchodním rejstříku nefiguruje.

Jeho otec Vladimír Březina, který je jednatelem i spolumajitelem firmy Zlínsat, už dříve v tisku odmítl, že by jeho syn za zmíněnými firmami stál. Prý se zabývá výkupem a zpracováním olejů.

Metylalkoholová aféra vypukla na začátku září. V celé zemi si vyžádala už 30 životů a další lidé budou mít trvalé následky, zejména poškozený zrak.

Související