První letošní sníh zastavil dopravu na silnicích i na železnici. Husté sněžení, sněhové jazyky či náledí vedly k řadě dopravních nehod. Na jihu Čech si kluzká vozovka vyžádala jeden lidský život a sedm zraněných. Kvůli sněhu a nehodě byla pět hodin uzavřena dálnice D8.

Řada řidičů navíc vyjela na zasněžené silnice na letních pneumatikách a komplikovala jízdu sobě i ostatním. Stromy padající pod tíhou sněhu zastavily asi na dvacítce míst železniční provoz. V noci na neděli čeká Česko mrazivé počasí, takže silnice a chodníky pokryje náledí.

Stromy spadlé pod tíhou těžkého mokrého sněhu přerušily provoz na dvou desítkách železničních tratí, na třech místech do nich dokonce narazil vlak. Nehody se obešly bez zranění, žádný z vlaků ani nevykolejil. Nejvážnější situace byla v úseku Kralupy nad Vltavou - Nelahozeves, kde strom shodil trakční vedení a vzápětí do něj narazil rychlík. Nehoda na několik hodin zcela zastavila provoz na hlavní trati z Prahy do Děčína.

Stromy na tratích bránily v provozu také vlakům na Chomutovsku, Rakovnicku, na Vysočině, na Jičínsku a Trutnovsku. Někde už se podařilo kmeny odstranit a provoz obnovit, ale stromy spadly zase na jiných místech.

Silničáři v sobotu také poprvé vyjeli s pluhy a sypači, situaci však zhoršili řidiči, kteří i přes varování meteorologů vyrazili na cesty v autech s letními pneumatikami. Velké problémy byly například mezi Libereckým a Ústeckým krajem, kde na silnici 9 od Svoru na Rumburk stála kolona kamionů a policie musela odklánět provoz. Kvůli sněhu a nehodě v Německu byla pět hodin uzavřena i dálnice D8. Na obou místech byl v podvečer provoz obnoven. Auta uvízla i v kopcích na Jesenicku.

Husté sněžení začalo už v noci na severu a západě Čech a přes den postupně zasahovalo další části Česka. Největší sněhovou nadílku dosud dostaly Karlovarský, Ústecký a Liberecký kraj, kde sníh od rána zůstává ležet v horských polohách i v nížinách. Kolem poledne se už souvislá sněhová pokrývka držela i na řadě míst ve východních Čechách, odpoledne husté sněžení zkomplikovalo dopravu také v Olomouckém kraji, kde na Šumpersku a Jesenicku napadlo až deset centimetrů sněhu.

"Řidiči s letními pneumatikami by hlavně ve vyšších polohách raději neměli vůbec vyjíždět," upozornil Pavel Pospíšil z Krajské správy Libereckého kraje.

Nepříznivé počasí se odrazilo na zvýšeném počtu nehod, jedna z nich byla tragická. Při smyku na kluzké vozovce a následném nárazu do stromu ráno přišel o život řidič u Veselí nad Lužnicí. Odpoledne se při srážce tří aut na zasněžené silnici na Prachaticku zranilo sedm lidí. Podle policie k oběma nehodám zřejmě vedlo nepřizpůsobení rychlosti stavu vozovky.

Meteorologové před nástupem zimního počasí varovali. Podle nich navíc od sobotního večera situaci téměř ve všech krajích ztíží náledí, které pokryje silnice i chodníky. Na mnohých místech se budou tvořit také sněhové jazyky.

Související