Bývalá pošta v ulici Pionýrů v Liberci se přemění na potravinovou banku, kde se budou shromažďovat darované potraviny a předávat je potřebným lidem. Měla by se otevřít nejpozději do začátku příštího roku. 

Radnice budovu pronajme za symbolickou jednu korunu. Podle liberecké primátorky Martiny Rosenbergové (ČSSD) vhodné prostory město hledalo asi čtvrt roku. Provozovatelem bude Česká federace potravinových bank, která je součástí evropské sítě.

"Hledání vyhovujícího skladu nebylo vůbec snadné, už jen proto, že město příliš nevyužívaných prostor nevlastní," uvedla Rosenbergová. Jako vhodná se podle ní nakonec ukázala bývalá pošta na sídlišti Rochlice.

Podle zástupce federace Jiřího Cermana chce jeho organizace všechny nezbytné stavební úpravy stihnout ještě letos. Liberecká radnice se zatím na provozních nákladech skladu podílet nebude. Do banky budou moci přispívat firmy i jednotlivci.

"Potraviny však nesmí mít prošlé datum spotřeby," doplnil Cerman. Nejčastěji mezi dodavatele patří zemědělci, výrobci a supermarkety. Na zásobách se podílí také Evropský program potravinové pomoci nejchudším PEAD. Uskladnění jídla odpovídá všem hygienickým předpisům. Především se jedná o ovoce, zeleninu, mléko a masné výrobky.

Výrobky banka poté distribuuje zdarma podle potřeby neziskovým organizacím a sociálním institucím. Liberec bude čtvrtým místem v Česku, kde začne taková banka působit. Po celém světě jich funguje několik desítek. Jejich náplní je také bojovat s plýtváním.

Související