To, že každá domácnost platí koncesionářské poplatky za rozhlas i televizi, berou Češi jako samozřejmost. Jiná situace platí ale pro živnostníky.

Zatímco domácnosti platí tyto poplatky vždy jen za jedno rádio či televizor bez ohledu na počet těchto přístrojů, podnikatelé jsou zpoplatňování za každý přístroj zvlášť, z čehož vyplývá i více administrativních povinností. Živnostníci musí platit dokonce koncesionářské poplatky za každé rádio v autě.

Finalisté Absurdity 2012

Soukromý časopis pro zaměstnance musí být registrovaný a odevzdaný do sedmi knihoven

Pokud se firma rozhodne vydávat vlastní noviny či zpravodaj, musí svůj úmysl oznámit na ministerstvu kultury, které pak periodiku přidělí číslo a zavede do své evidence. Firma pak musí každý výtisk poslat do sedmi zákonem uvedených knihoven.

Úřad vyžaduje a zpoplatňuje potvrzení, že mu podnikatel nic nedluží

Obchodníci s lihem musí potvrdit, že nedluží nic finanční ani celní správě. Úředník se ale nepodívá do systému a pošle živnostníka do vedlejší kanceláře pro doklad, za který musí zaplatit stokorunový poplatek. Přitom celní i finanční správa jsou řízené ministerstvem financí, takže by si obě organizace mohly údaje předávat samy mezi sebou.

S partou zaměstnanců putuje další šanon

Podnikatelé musí zajistit, aby vedoucí pracovního kolektivu, který není celoročně vázán na jedno pracovní místo, měl s sebou i okopírované pracovní smlouvy. Stát má však nástroje, jak si ověřit, zda je pracovník zaměstnaný legálně či nelegálně, a to prostřednictvím registrace zaměstnanců na České správě sociálního zabezpečení.

Dvoumilionová pokuta za jednodenního brigádníka

Od dubna musí zaměstnanec na dohodu o provedení práce projít vstupní prohlídkou. Dohody o provedení práce se však uzavírají i třeba jen na jednodenní práci. Často se ale stává, že brigádníka je nutné najmout okamžitě a on nemusí mít čas se nechat u lékaře prohlédnout. Navíc zaměstnavatel musí vstupní prohlídku uhradit. Zaměstnavateli se zaměstnanci bez vstupní prohlídky hrozí od inspektorátu práce až 2 mil Kč.

Podnikatelé jsou z neznámého důvodu zpoplatňováni více než ostatní
(viz článek)

Diktaturám věříme, západním obchodním partnerům nikoliv
(viz článek)

Stát bere řidičům archivní záznamy, ti pak riskují pokuty
(viz článek)

Podobné absurdity českého úřednického šimla se opět dostaly do hledáčku dalšího ročníku anticeny Absurdita roku 2012, jejímž vyhlašovatelem je deník Hospodářské noviny a která odstartovala ve středu. Veřejnost tak bude mít možnost do jedenáctého listopadu rozhodnout, které z těchto nesmyslných nařízení se stane Absurditou roku 2012. Vítězná absurdita bude vyhlášena 22. listopadu.

"Nedokážu jmenovat vyloženého favorita na letošní anticenu, protože všichni kandidáti jsou, co se týče absurdnosti, mimořádně vyrovnaní. Je zřejmé, že i přes státem deklarované snahy o snížení administrativy pro podnikatele je neustále z čeho vybírat," vysvětlil Michal Kaderka, analytik společnosti Datank, která anketu vyhodnocuje.

Stát bere řidičům archivní záznamy, ti pak riskují pokuty

Další absurdita, která postoupila do finále, se týká nákladních automobilů nad 3,5 tuny a autobusů. Řidiči těchto vozidel mají čipovou kartu, na kterou se zaznamenává doba řízení včetně přestávek. Karta platí pět let a po uplynutí této doby přestane karta fungovat. Aby řidič dostal novou funkční kartu, musí tu starou odevzdat, a to i přesto, že prostřednictvím té staré při kontrole prokazuje, že neřídil déle, než mohl.

V takovém případě může řidič v zahraničí očekávat pokutu i v řádech několika tisíc eur. Data na kartě jsou totiž stále čitelná, i když je karta nefunkční.

Například v Německu je řidič povinen dalších 28 dní od vydání nové čipové karty předkládat ke kontrole i starou kartu. Ponechání tohoto dokladu řidiči je totiž jednoduché, nezatěžuje stát žádnými náklady ani administrativou. Ministerstvo dopravy však nenabízí řidičům alternativu, jak takřka měsíční řidičskou historii prokázat.

Diktaturám věříme, západním obchodním partnerům nikoliv

Absurdity se netýkají jen domácího prostředí, ale i vztahu k zahraničí. Pokud se rozhodne severokorejská, syrská, kubánská či běloruská společnost podnikat v Česku, nemusí při registraci přikládat k zahraničním úředním listinám tzv. apostilu – potvrzení, že dokument je pravý.

Apostilu však musí mít německé firmy, společnosti z USA, Jižní Koreje, Japonska a většiny zemí západní Evropy. A vzájemné uznávání veřejných listin není sjednoceno ani v rámci Evropské unie. Tedy v zemích významných obchodních partnerů a investorů v ČR. Stejně tak i naši podnikatelé, kteří se musí v cizině prokazovat českými dokumenty, vynakládají čas i peníze na zajištění apostily.

Aby firmy ušetřily za apostilu, musel by se stát s dalšími státy dohodnout na vládní úrovni, což je nakonec levnější než vedení všech agend na podporu investic a exportu.

Hlasovat je možné do 11. listopadu na www.firmaroku.cz. Vítězná absurdita bude vyhlášena 22. listopadu.