Agónii kolem daňového balíčku mezi většinovou skupinou Petra Nečase a rebelujícími poslanci kolem Petra Tluchoře má až vyřešit víkendový kongres ODS.

Vzhledem k tomu, že se občanští demokraté ani po měsíci nedokázali dohodnout na kompromisním řešení balíčku, požádala ODS své koaliční partnery o přerušení schůze Poslanecké sněmovny. Ta měla o daňových změnách, s níž kabinet Petra Nečase spojil důvěru, hlasovat ve středu.

Podle toho, jak kongres dopadne, chtějí občanští demokraté sněmovnou buď protlačit současný vládní návrh výše DPH, nebo jej změnit.

Strana LIDEM Karolíny Peake i TOP 09 byť - jak řekl místopředseda strany a ministr financí Miroslav Kalousek - se "štítivým pocitem", vyhověly i přes nesouhlas opozičních poslanců.

Názor Jindřicha Šídla
Stalo se, co jsme čekali, o důvěře vládě se bude hlasovat až příští týden po kongresu ODS. Je to sice logický krok, ale taky dost riskantní s naprosto nejistým výsledkem. Premiér Nečas může na kongresu vyhrát, tedy obhájit prost předsedy, jenže tím taky zřejmě jeho předpokládané úspěchy o víkendu končí. A i kdyby náhodou dokázal kongres v nějaké zvláštní konstelaci "přejet" (na což bychom opravdu nesázeli), kdo opravdu donutí šest vzbouřenců, aby příští týden vládu nesestřelili, když se to nepovedlo doteď? A to už Nečas nabídl skoro všechno, co mohl. Takže i když by ještě tentokrát milostivě slevili, kdy se ozvou příště a co všechno budou chtít?

To, co sledujeme, je už jen agónie. Nečasova vláda je na přístrojích a Petr Tluchoř a spol. jen čekají u vypínače.
 
"Za sebe si myslím, že to je jediné rozumné řešení, ale o více než týden není možné agónii dál prodlužovat," uvedla vicepremiérka Peake. Věří, že kongres ODS dá za pravdu jedné ze stran, a také mandát, aby ho prosazovala. Pokud se tak nestane, očekává vyhlášení předčasných voleb.

TOP 09 podle svého místopředsedy Miroslava Kalouska žádost ODS podpořila se "štítivým pocitem". "ODS upřednostnila jednání partajních orgánů před ústavními institucemi. S něčím takovým bychom nesouhlasili, pokud by neexistovala jiskřička naděje, že zvítězí zdraví rozum," dodal.

Věci veřejné s přerušením schůze sněmovny nesouhlasí. "Je nehoráznost, aby se poslanci dohodli, že týden nebudou pracovat," řekl předseda někdejší koaliční strany Radek John.

Zároveň popřel, že by VV podpořily současný vládní návrh DPH tím, že její poslanci odejdou ze sálu. "Budeme mít vázané hlasování s jedinou výjimkou, kterou je Milan Šťovíček," řekl.

Ustoupili jsme, tvrdí Šnajdr

Revoltující poslanci ODS trvají na zachování současných sazeb DPH a na zrušení dodatečného zdanění lidí s vyššími příjmy.

Takzvaní rebelové ustoupili podle jednoho z nich - Marka Šnajdra - od zachování daňových úlev pro pracující důchodce a od zachování nynějších paušálů pro živnostníky. "Z těch čtyř priorit jsme ustoupili ze dvou... Zatím jsme se neshodli," řekl novinářům Šnajdr.

Za nedostatečný už dříve označovali nespokojení poslanci návrh premiéra a předsedy ODS Petra Nečase, podle kterého by vzrostla jen snížená sazba DPH a vyšší zdanění bohatších lidí by bylo omezeno na jeden rok. Vládní balíček by sazby daně z přidané hodnoty zvýšil o jeden procentní bod na 15 a 21 procent.

Předloha, s níž vláda spojila důvěru, je ve sněmovně s řadou pozměňovacích návrhů před závěrečným schvalováním.