Petr Nečas je zatím jediným kandidátem na předsedu ODS. Ač se jeho řízení strany a země čtyřem regionům ODS nelíbí, na jméně jeho nástupce se nedokázaly shodnout.

Nejčastěji uvažovaní protikandidáti - současný ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba či ministr spravedlnosti Pavel Blažek - proti Nečasovi před kongresem jít nechtěli. Místo 1. místopředsedy by ale neodmítli.

Kdo chce hlídat Nečasovy kroky z první pozice?

Martin Kuba - šéf jihočeské ODS má podporu sedmi regionů. Do vrcholné politiky přitom nastoupil přesně před rokem - v listopadu 2011 - kdy ve funkci ministra průmyslu a obchodu vystřídal Martina Kocourka. Ten nedokázal věrohodně vysvětlit původ peněz. Hodně se spekuluje o jeho napojení na Pavla Dlouhého, tzv. kmotra z Hluboké. Kuba to popírá.

Miroslava Němcová - současná šéfka Poslanecké sněmovny a 1. místopředsedkyně ODS je vnímána jako konzervativní a loajální členka. Na pozici ji navrhl její region Vysočina.

Pavel Blažek - současný místopředseda začal být v celostátní politice vidět teprve poté, co v červenci 2012 nastoupil na křeslo ministra spravedlnosti po odvolaném Jiřím Pospíšilovi. Dlouho váhal se jmenováním Lenky Bradáčové na post pražské vrchní státní zástupkyně.

Hynek Fajmon - poslance Evropského parlamentu nominoval středočeský region

Usilují o post místopředsedy

Jiří Pospíšil - bývalý ministr spravedlnosti, kterého premiér Nečas v červenci narychlo odvolal, získal sedm nominací na post řadového místopředsedy. Pomohlo mu především to, že jako jediný lídr ODS dokázal vyhrát krajské volby.

Tomáš Chalupa - ministr životního prostředí a bývalý starosta Prahy 6 má blízko k prezidentu Václavu Klausovi. Má podporu nejen své domovské pražské organizace, ale také plzeňské, jihočeské, olomoucké, královéhradecké či karlovarské.

Miroslava Němcová - současná 1. místopředsedkyně je ve straně oblíbená, nejsou s ní spojeny žádné skandály. Po Nečasově boku by ji rádi viděli například členové plzeňské, pražské, jihočeské či zlínské organizace.

Pavel Blažek - současný místopředseda strany má na starosti regiony. Postavit se proti Petru Nečasovi, jak si například přál Petr Tluchoř, odmítl. V komunální politice dokázal vyjednat spolupráci brněnské ODS s ČSSD.

Ivan Fuksa - bývalý ministr zemědělství, kterého odvolal Petr Nečas, patří k takzvaným poslaneckým rebelům. Nesouhlasí se zvyšováním daní.

Daniela Filipiová - je jedním ze dvou pražských senátorů, kteří dokázali obhájit svou pozici v Praze. Pokud by neuspěla, do Senátu by se poprvé za Prahu dostal komunista.

Jaroslav Kubera - oblíbený senátor, který bez obtíží obhájil svůj mandát. Jeho nominaci navrhl zlínský region.

Miroslav Plass - nepříliš známý komunální politik byl lídrem ODS v Královéhradeckém kraji. V letech 1998 až 2001 byl starostou Špindlerova Mlýna.

Petr Bendl - někdejší kladenský starosta a středočeský hejtman se ve vrcholné politice objevuje dlouhou dobu. Několik měsíců byl ministrem dopravy za Topolánkovy vlády, od října 2011 je ministrem zemědělství. V letech 2002 až 2010 byl místopředsedou ODS. Nominaci paradoxně nezískal od své středočeské organizace, které šéfuje, ale z Karlových Varů.

Martin Kuba - na řadového místopředsedu jej navrhují ústečtí občanští demokraté pro případ, kdyby neuspěl při získání křesla 1. místopředsedy.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 40 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.