Za hlavní úkol označil návrat důvěryhodnosti, kterou ODS podle něho ztratila. "Bez voličů není strana ničím," uvedl Topolánek.

Revoltující poslance ODS označil za nepravé viníky stavu, pokládat vlastní vládu je ale podle něho "zhůvěřilost". "Nechejte tlustou nálepku zrádců těm, kterým patří," podotkl Topolánek. Z občanských demokratů ho prý příjemně překvapili Martin Kuba a Ivan Fuksa.

 

 

Celý Topolánkův projev je k vidění ZDE

Topolánek ODS doporučil pro to, aby přežila, jmenovat krizový štáb, který by dovedl stranu k dalšímu kongresu po prezidentských volbách. Tam by měla podle něho otevřít dveře kvalitním řadovým členům, snížit náklady na chod a začít diskutovat s veřejností. Takovému scénáři ale Topolánek dává jen desetiprocentní šanci.

Nejvíce pravděpodobné podle něho je to, že ODS bude předstírat, že se jede dál. "Značka ODS nepřežije," uvedl.

Bývalý předseda ODS zkritizoval zakladatele této strany a svého předchůdce ve funkci, nynějšího prezidenta Václava Klause. Uvedl, že z "hradní trafiky" udělal mocenské centrum; kdyby ale byla ODS silná a jednotná, tento "ceremoniář a kladeč věnců" by ji neohrozil. Vztahy Topolánka a Klause se výrazně zhoršily poté, když Klaus vystoupil v roce 2008 z ODS.

Související