Naznačilo první kolo nějaký zlom? Anebo se ODS propadá do rezignace? Přežije Nečas? Zde je několik dílčích závěrů, vyplývajících ze sobotního rokování nejsilnější vládní strany.
 
1) Poutavý, ne však oslnivý Nečas

Předseda ODS znovu předvedl, že je schopen pronést dobrý kongresový projev. Nebyl to ovšem strhující výkon, který by vymrštil delegáty ze sedaček. Jeho sebekritika a rozklad některých selhání grémia ale byla poměrně přesvědčivá a zapůsobila věrohodně. O hlavním problému ODS  - korupci a klientelismu - ale mluvil jen velmi opatrně.  Vyzval k vytlačování těch, kdo jsou nedůvěryhodní na stranický okraj. Kdo jsou ti nedůvěryhodní a jak je vytlačovat ve straně, v níž bují velrybářské nákupy černých duší, ale neřekl. Udal tak tón dalších diskusí: co se týče kmotrů, raději jen naznačovat.
 
2) Pospíšil - jen blikající hvězda

Jedním z nejočekávanějších bylo vystoupení jediného krajského vítěze v modrých barvách Jiřího Pospíšila. Ten však mluvil neprůbojně, jako by se nic nestalo, jako by jeho vyhazov vlády nebyl výsledkem tlaku zákulisních šíbrů, kteří se začali obávat stoupajícího sebevědomí policie a justice. Místo důrazného varování před nimi se ale exministr věnoval frázovitým výzvám, aby strana dělala něco  konkrétního pro voliče. Závěr: Pospíšil je houževnatým stratégem, který zákulisními tlaky dokázal zbavit justici Renaty Vesecké a Vlastimila Rampuly. Možným nástupcem Nečase s přesvědčivým "leadershipem" ale zatím není.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.