V neděli dopoledne promluvili k delegátům kongresu ODS oba kandidáti na předsedu strany. Jak premiér Petr Nečas, tak exministr zemědělství Ivan Fuksa, který se proti současnému předsedovi rozhodl postavil v sobotu pozdě večer, se shodli, že je potřeba obnovit jednotu uvnitř strany.

"Jsem si vědom, že nebudou-li změny v politice vlády, tak vláda má strašně malé šance, ale chci také současně říci, že nebude-li jednota v poslaneckém klubu ODS, tak opět ta vláda má velmi malé šance," řekl v kandidátském projevu Petr Nečas.

ODS by se podle dosavadního lídra měla semknout a soustředit na další volby. Strana prý potřebuje krizový management, neměla by ale podléhat poraženectví. Spolustraníkům prý nabízí "částečného Churchilla", tedy pot a slzy.

Po případném obnovení svého mandátu v čele strany chce Petr Nečas klást ve vládě větší důraz na priority občanských demokratů a lépe vysvětlovat vládní program.

Varoval ale před "roztrháním" nynější koaliční smlouvy. ODS podle něj nemá lepší alternativu a neměla by dopustit nástup levice k moci.

ODS podle Nečase musí změnit i své vnitřní fungování. Vytvořit by prý měla post výkonného místopředsedy, který se bude "365 dní v roce" starat o stranickou politiku.

Předseda by se tak mohl soustředit na práci ve vládě. Zúžit by se v budoucnu podle Nečase měla výkonná rada ODS.

Fuksa: Nabízím restart ODS

Bývalý ministr zemědělství Ivan Fuksa ve svém projevu na kongresu řekl, že chce nabídnout ODS restart a návrat k jejímu programu.

Řešením podle něj nejsou předčasné volby, ale změna v čele strany. Proti Petru Nečasovi se prý rozhodl kandidovat proto, že na kongresu všichni hovořili o změně, nenašel se ale prý nikdo, kdo by ji chtěl realizovat.

"Jediným lékem na ztrátu důvěry je dodržování slova. Když 20 let slibujeme nízké daně a malý stát, musíme to dodržet," uvedl Fuksa. ODS se podle něho musí vrátit do role, kdy určuje témata a směr vývoje v zemi.

Budoucnost ODS je podle Fuksy v prosazování programu, v členské základně a v úspěchu ve vládě. "Věřím, že máme šanci volby v roce 2014 vyhrát," řekl.

Fuksa by jako šéf ODS chtěl jednat o změně vládních priorit i novém rozdělení ministerstev. TOP 09 podle něj už ví, že nebude dominovat pravici. Soustředil by se prý na prosazení reforem, které ušetří desítky miliard korun.

V ODS by prý Fuksa prosazoval vnitřní smír. "Vedeme mezi sebou vyhlazovací válku," soudí Fuksa. V ODS nesmí podle něho vládnout anarchie ani oligarchie, ale demokracie.