Za posledních 21 let občanští demokraté pořádali 24 kongresů, včetně toho úplně prvního, ustavujícího, v Olomouci roku 1991. Za tu dobu ODS řídili celkem tři předsedové.

Zakladatele strany Václava Klause, toho času kandidáta na prezidenta České republiky, který přežil rebelii spolustraníků v Poděbradech, vystřídal Mirek Topolánek.

Z Klause se stal čestný předseda a Topolánek o pár let později po silném tlaku z vlastních řad rezignoval. Na jeho místo nastoupil Petr Nečas, který o víkendu svou funkci i přes snahy skupiny okolo Petra Tluchoře obhájil.

Podívejte se do historie kongresů ODS:

23. Kongres ODS (2. - 4.11.2012 Brno, Výstaviště)

Skupina šesti občanskodemokratických "rebelů" vedených Petrem Tluchořem se rozhodla bojovat proti daňovému balíčku. Právě hlasování o změnách daňového systému vláda ale spojila s hlasováním o důvěře. Svého muže Ivana Fuksu "povstalci" vyslali i do boje o místo předsedy ODS.

Petr Nečas, před samotnou volbou pln sebevědomí a jistoty ve své vítězství, post předsedy nakonec skutečně obhájil. A to hned v prvním kole. Od delegátů získal 351 hlasů, jeho soupeř Fuksa jen 178 hlasů.

Zatím jste si přečetli méně než 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.