Bojovník proti nacismu Raoul Wallenberg by letos oslavil sto let. Za druhé světové války ho jako diplomata poslala Válečná rada pro uprchlíky do maďarské Budapešti, aby pomohl tamějším Židům.

Wallenberg jich ale dokázal před koncentračními tábory uchránit desítky tisíc. "Definoval diplomatickou misi zcela jinak. V jeho pojetí sahá daleko za diplomatické zájmy. Jeho práce je příkladem humanity tehdejší doby," řekl státní tajemník ministerstva zahraničních věcí Maďarska Zsolt Németh na konferenci Tváři v tvář, která v pondělí proběhla v Praze. Zúčastnili se jí odborníci na téma holokaustu z různých zemí Evropy.

Wallenbergovy hlavní zásluhy popsal Yehuda Bauer z Univerzity v Jeruzalémě. "Vydával ochranné švédské pasy, které je (maďarské Židy) uchránily od transportů do koncentračních táborů a pronajímal tzv. švédské domy, kde lidé s tímto pasem nalezli útočiště," vysvětlil.

Do Budapešti přijel v roce 1944. Jakožto diplomatický pracovník měl za úkol vydat 4,5 tisíce ochranných pasů. Nakonec jich vydal trojnásobně více. Vytvářel je sám a kladl důraz na symboliku, pro kterou měli němečtí a maďarští úředníci slabost a snáz mu vyhověli. K dosažení svých cílů se uchyloval i k metodám jako bylo uplácení nebo vydírání.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.