Poslanec a jeden z odpůrců vládního daňového balíčku Radim Fiala v rozhovoru pro Českou televizi nevyloučil, že by kabinet při hlasování o této sporné normě podpořil odchodem ze sálu.

"Nemohu to vyloučit, různé varianty jsou na stole," uvedl v ČT. Fiala před několika dny kvůli neshodám s vedením strany odešel z ODS.

K nadcházejícímu hlasování o balíčku, s nímž vláda svázala svůj osud a o němž by měli poslanci rozhodnout tento týden, se v rádiu Impuls vyjádřil další z jeho kritiků, poslanec ODS Marek Šnajdr. Prohlásil, že v jeho rozhodování bude mít velký význam i výzva stranického kongresu k respektování většinového stanoviska.

Fiala trvá na zachování sazeb DPH na 14 a 20 procentech, neřekl, jestli by podpořil kompromisní zvýšení pouze jedné sazby. Věří však v dohodu s vládou.

"Pořád věřím, že se dohodneme, protože i premiér Nečas přece musí vědět, že poslanecké hlasy ve sněmovně potřebuje. Já jsem vždy říkal, že jsem připraven na kompromis, a očekávám, že mě Petr Nečas nebo Martin Kuba vyzvou k jednání, kde se o možných kompromisních variantách budeme bavit," uvedl.

Od čerstvě zvoleného prvního místopředsedy ODS Martina Kuby čeká nový impulz do vyjednávání.

Šnajdr v rozhovoru sdělil, že jako poslanec má nejen stranickou, ale i individuální ústavní odpovědnost a že je přesvědčen o škodlivosti navržených změn včetně zvýšení DPH. Oba vlivy, tedy apel kongresu ODS na nespokojence, a na druhé straně ústavní odpovědnost, jdou podle Šnajdra v tomto případě proti sobě.

"Tyto dva aspekty budou u mě rozhodovat předtím, než se rozhodnu," řekl poslanec Impulsu několik dní před rozhodujícím hlasováním.

Kabinet se bude ve Sněmovně tento týden snažit prosadit balík změn, na kterých chtěl stavět rozpočet, jež ale nyní kvůli odporu několika zákonodárců ODS není schopen dotáhnout ke schválení.

Dohodu zatím nepřineslo ani několikatýdenní vyjednávání. Vláda přitom s osudem navrhovaného zákona zahrnujícího i jednoprocentní zvýšení obou sazeb DPH spojila svou důvěru.

Související