Obyvatelé Brna, Broumova, Kutné Hory či Nejdku zaplatí od příštího roku za odvoz popelnic o dvě až tři stovky více než letos.

Města a obce totiž začaly využívat možnost, kterou jim od 1. 1. 2013 umožnila novela zákona, a to zvýšit taxu za svoz komunálního odpadu ze současných 500 na 1000 korun.

A zdražují. Jejich hlavním argumentem je, že na svoz odpadků stále více doplácejí z obecních peněz.

"Při stanovení výše se zohledňují skutečně vynaložené náklady na svoz a likvidaci komunálního odpadu. Pokud budeme vycházet z loňských údajů, poplatek bychom mohli v Chebu zvýšit až na 983 korun,“ uvedl starosta severočeského města Pavel Vanoušek.

Zda a o kolik více zdejší obyvatelé za odvoz popelnice zaplatí, ale v Chebu ještě nerozhodli.

V Mostě za odpadky neplatí

Přitom v sousedních Teplicích, Mostě či Nové Pace na Jičínsku lidé za odvoz odpadků vůbec neplatí. Všechno jde z peněz městské kasy.

"Občané Mostu nikdy neplatili za odvoz odpadu, nevidíme proto důvod, abychom to zaváděli. Rozhodně ne v příštím roce," uvedla mluvčí mosteckého magistrátu Alena Sedláčková.

Města bez poplatků za odpad jsou ale v Česku spíše výjimkou. Ve většině obcí se zdražení buď chystá, nebo je dokonce rozhodnuto.

Obyvatelé Brna nově zaplatí za odvoz odpadků místo pětistovky 675 korun. Mnohým z nich se to nelíbí.

"Nechci, aby se poplatek za odvoz popelnice zvýšil, protože doma svědomitě třídíme, a množství komunálního odpadu tak snižujeme. Navíc je tu moderní spalovna, která kapacitu odpadu zvládá. Ať to město dotuje," uvedla důchodkyně Ivana Kroupová, která v moravské metropoli žije.

Onderka: Třídění na cenu popelnic nemá vliv

Třídění odpadu však podle brněnského primátora Romana Onderky (ČSSD) vliv na poplatek nemá. "Cena za svoz a likvidaci odpadků by měla odpovídat dané službě. Inflace za posledních deset let stoupla minimálně o třicet procent," vysvětlil agentuře Mediafax.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.