Mezi uživateli internetu byl v říjnu nejpopulárnějším kandidátem na prezidenta Vladimír Franz. Téměř dvě třetiny příspěvků na veřejně dostupných diskusních fórech, které se o Franzovi zmiňovaly, byly pozitivní.

Těsně za ním následovala Táňa Fischerová, o něco větší odstup měla třetí Zuzana Roithová (KDU-ČSL). Nejméně sympatií internetoví uživatelé chovali k Přemyslu Sobotkovi (ODS).

Vyplývá to z průzkumu společnosti Captaworks, která internetová diskusní fóra dlouhodobě monitoruje.

Společnost porovnávala více než 82 tisíc diskusních příspěvků na zpravodajských serverech, blozích, diskusních fórech nebo sociálních sítích, které se přímo týkaly prezidentských kandidátů.

Výtvarník a skladatel Vladimír Franz, který přihlášku do prezidentské volby podal v pondělí, byl v říjnu v 63,3 procenta příspěvků zmiňován v pozitivním smyslu.

Herečka Táňa Fischerová za ním zaostala jen o tři desetiny procentního bodu. O Roithové se pozitivně zmiňovalo 57,6 procenta příspěvků. Čtvrtý byl bývalý ředitel civilní rozvědky Karel Randák a pátý místopředseda ČSSD Jiří Dienstbier.

Na opačném konci tabulky skončil místopředseda Senátu Sobotka s necelými 46 procenty pochvalných příspěvků. V závěrečné trojici ho doplnili bývalý ekonomický ministr Vladimír Dlouhý a bývalý předseda ČSSD a někdejší premiér Miloš Zeman.

Poslední úřednický premiér Jan Fischer, který je podle průzkumů největším favoritem prezidentské volby, byl pozitivně zmíněn v necelé polovině příspěvků, což ho zařadilo na osmé místo.

Lhůta pro podání prezidentských přihlášek skončí v úterý odpoledne. Ministerstvo vnitra jich zatím obdrželo deset.

Poměr pozitivních zmínek o prezidentských kandidátech

na internetových diskusních fórech od 1. do 31. října 2012

Pořadí Jméno Poměr pozitivních zmínek (v %)
1. Vladimír Franz 63,3
2. Táňa Fischerová 63
3. Zuzana Roithová 57,6
4. Karel Randák 54,7
5. Jiří Dienstbier 53,5
6. Tomio Okamura 53,4
7. Karel Schwarzenberg 50,4
8. Jan Fischer 49,3
9. Klára Samková 49,2
  Jana Bobošíková 49,2
11. Ladislav Jakl 49
  Miloš Zeman 49
13. Vladimír Dlouhý 47,5
14. Přemysl Sobotka 45,7
Související