Premiérovi Petru Nečasovi se v úterý podařil po porážce vzbouřenců uvnitř ODS prosadit ve sněmovně daňový balík. Zároveň tím přestál i hlasování o důvěře a kabinet může pokračovat.

O několik hodin později vláda protlačila i poslední technické zákony důchodové reformy. Poslanci přehlasovali navzdory odporu opozice veto prezidenta Václava Klause, podle kterého k reformě neexistuje potřebná shoda v odborné sféře, na politické scéně i ve společnosti.

V půl desáté večer začali poslanci projednávat i církevní restituce. A to navzdory tomu, že je vládní hnutí LIDEM chtělo původně odložit až na prosinec, kdy by se měl podle předpokladů vrátit do sněmovny daňový balík vrácený levicovým Senátem. Po půlnoci, po mnohahodinovém souboji s ČSSD a KSČM, nakonec kabinet církevní restituce prosadil většinou 102 hlasu.

Sledujeme online

ObnovitOd nejstarších
8.11.2012 00:32 | Církevní restituce byly schváleny

Pro zvedlo 102 poslanců. Proti byli podle očekávání všichni poslanci levice.

8.11.2012 00:32 | Začíná hlasování o církevních restitucích
8.11.2012 00:30 | VV chtějí přestávku. Na dvě hodiny

Kateřina Klasnová navrhla přestávku na jednání klubu Věcí veřejných, a to na dvě hodiny. Následně vystoupil předseda klubu ODS Zbyněk Stanjura s tím, že chce o návrhu na přestávku hlasovat, což se obvykle nedělá. A v hlasování byla přestávka nakonec zamítnuta.

8.11.2012 00:16 | ČSSD opět zkouší církevní restituce odložit

Předseda poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc navrhl odložit církevní restituce na páteční ráno. Koaliční poslanci, stejně jako ve dvou předchozích případech, návrh přehlasovala. Bod se projednává dál. 

7.11.2012 23:30 | Komunisté přednášejí historii

Komunisté Milosla Opálka a Miroslav Grebeníček ve svých zdlouhavých vystoupeních zabrousili až do středověku. Několikrát použili oblíbený argument KSČM, že církve by měly být nemajetné. 

7.11.2012 22:31 | Do rozpravy se přihlásilo nejméně 15 poslanců

Rozprava k tématu církevních restitucí trvá už více než hodinu. Přitom ale zatím není ani v polovině - podle písemných přihlášek se do ní chce zapojit minimálně 15 poslanců.

7.11.2012 22:06 | Peake: LIDEM podepíše koaliční smlouvu s ODS a TOP 09

"Zároveň jsme se dohodli na tom, že dojde k podpisu koaliční smlouvy mezi LIDEM, ODS a TOP 09. Budeme revidovat programové prohlášení vlády i koaliční smlouvu," popsala novou dohodu Peake.

Strany si podle ní řeknou, jaké mají priority a kolik na ně mají času a peněz.

K revizi koaliční smlouvy vyzval Nečase také víkendový kongres ODS v Brně.

7.11.2012 22:00 | ODS slíbila Peake přehlasování senátního veta vládního balíčku

"Po posledních týdnech událostí v ODS jsme měli pochyby o stabilitě oněch 101 hlasů, které dnes konsolidační balíček podpořily," vysvětlila Peake.

Právě proto prý její strana navrhovala, aby se o restitucích finálně hlasovalo až v prosinci, tedy poté, co bude definitivně přehlasováno předpokládané senátní veto vládního balíčku zvyšujícího například DPH.

Večer ale jednali zástupci LIDEM s premiérem Nečasem a šéfem poslaneckého klubu ODS Zbyňkem Stanjurou. Oba jim garantovali prosincové přehlasování senátního veta stojedničkovou většinou.

"Chci žít ve světě, ve kterém má podání ruky premiéra nějakou platnost," uzavřela Peake.

7.11.2012 21:57 | LIDEM podpoří církevní restituce

Koaliční strana LIDEM společně s dalšími koaličními stranami přehlasuje ve Sněmovně nyní projednávané senátní veto zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi.

Oznámila to šéfka strany Karolína Peake s tím, že předseda ODS a premiér Petr Nečas garantuje všechny své hlasy pro překonání předpokládaného senátního veta vládního balíčku daňových změn, který poslanci ve středu přijali.

Premiér kromě toho přislíbil do konce roku revidovat a podepsat koaliční smlouvu mezi ODS, TOP 09 a LIDEM a podpořit vznik klubu této strany.

7.11.2012 21:50 | Filip chce vědět, co konkrétně má být církvím vráceno

Předseda KSČM Vojtěch Filip navrhl odročit projednávání zákona do doby, než bude předložen kompletní seznam majetku, který má být církvím navrácen.

Pro bylo 90 poslanců, proti ovšem 99.

Související